Exprezident Lula zůstává za mřížemi. Dohnala ho kauza Automyčka

Nejvyšší soud Brazílie zamítl dvě žádosti bývalého prezidenta Luize Inácia Luly da Silva (73) o propuštění z vězení, kde je už více než rok kvůli odsouzení za korupci.

Přidejte svůj názor

Luiz Inácio Lula da Silva
doporučujeme

První žádost, která měla slabou šanci uspět, soudci zamítli poměrem čtyři ku jednomu hlasu. Druhá žádost, týkající se nestrannosti bývalého protikorupčního soudce Sergia Mory, který Lulu odsoudil v první instanci a následně se stal ministrem spravedlnosti, byla zamítnuta v těsném poměru tří hlasů ku dvěma, uvedla agentura AFP. Posouzení Morova chování se soudci rozhodli odročit do druhé poloviny roku.

Obhajoba Luly argumentovala, že soudce nemohl být nestranný, když se následně stal ministrem ve vládě krajně pravicového prezidenta.

zdroj: YouTube

Brazilská vláda tento měsíc slíbila, že prověří, zda Moro účelově ovlivňoval velkou korupční kauzu v neprospěch bývalého prezidenta Luly. Stalo se tak poté, co Morova komunikace s vyšetřovateli pronikla na veřejnost. Podle serveru The Intercept ze zpráv vyplývá, že Moro dával prokurátorovi instrukce, jak mají jeho lidé postupovat, aby bylo možné Lulu odsoudit. Takový postup brazilské zákony zakazují.

Moro se podle serveru snažil zabránit tomu, aby Lula jako kandidát své Strany pracujících vyhrál loňské prezidentské volby. V nich nakonec uspěl krajně pravicový kandidát Jair Bolsonaro, který si Mora vybral za ministra spravedlnosti.

Lula byl odsouzen k 12 letům za korupci kvůli tomu, že jako úplatek od stavební firmy OAS dostal luxusní byt. Do vězení nastoupil loni v dubnu, což mu znemožnilo kandidovat v prezidentských volbách, v nichž byl podle průzkumů hlavním favoritem.

Kauza Lava Jato (Automyčka) je největší korupční kauzou v historii Brazílie. Původně šlo o vyšetřování pár skupin podnikatelů kvůli praní špinavých peněz a daňovým únikům. Později vyšel najevo rozsáhlý systém úplatků, v němž figurovali i politici různých stran a řada firem, včetně státní ropné společnosti Petrobras a stavebního konglomerátu Odebrecht. Ten uplácel politiky v mnoha latinskoamerických zemích, vyšetřován je například i bývalý prezident Brazílie Michel Temer a několik exprezidentů Peru.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američtí prokurátoři obvinili krajana ruského původu z podpory IS

19.07.2019 20:14 Prokuratura Spojených států obvinila z podpory teroristické organizace Islámský stát (IS) Američana…

Amerika na nohou: Muslimská kongresmanka si vzala svého bratra?

19.07.2019 20:08 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v minulých dnech ostře napadl čtveřici demokratických kongresmanek…

50 let od přistání na Měsíci: Trump nezapomněl, v Bílém domě přijal…

19.07.2019 19:13 Americký prezident Donald Trump dnes v předvečer 50. výročí přistání prvního člověka na Měsíci…

Konec "díry pro chlapa". Město Berkeley zakáže genderově nevyvážené termíny

19.07.2019 16:51 Kalifornské město Berkeley se rozhodlo ve vyhláškách a všech městských dokumentech skoncovat s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama