Marihuana vylečí drogovou závislost? To si můžou myslet jen v USA

Některé státy USA dekriminalizovaly užívání marihuany pro soukromé účely. Navíc se na veřejnosti objevují názory, že marihuana pomáhá chránit uživatele drog před předávkováním. Ukazuje se však, že informace pochází z chybných závěrů vědecké studie.

Drogy
doporučujeme

Známý list The Economist informoval o kampani probíhající ve Washingtonu D. C. Součástí kampaně za prospěšnost marihuany jsou i plakáty na nichž se píše: „Marihuana snižuje úmrtnost na předávkování o 25 procent.“

Jenže podle amerického listu se jedná o pravdu, která je příliš dobrá na to, aby se jednalo o realitu. Odpověď je nejjednodušší. Tvrzení se zakládá na pochybných informacích. Komisař pro zdravotní záležitost New Yorku doporučil podání lékařské marihuany těžce drogově závislým. Podobné kroky podniká i stát Illinois, bohužel však chybí důkazy, které by takováto opatření podporovaly.

Zdravotnická politika propagující marihuanu se opírá o zjištění studie publikované v časopisu JAMA Internal Medicine. Podle jejího autora mezi lety 1999 a 2010 klesla úmrtnost na předávkování o 24,8 % v místech, kde byla zmírněna restrikce marihuany.

Je důvodné se však domnívat, že šlo o pouhou korelaci nikoliv přímou kauzalitu mezi oběma jevy.

Studie Stanfordské univerzity poukázala na chybu jednoduchým prodloužením doby sledování do roku 2017. Tehdy totiž začala kulminovat krize s předávkováním, kdy začal prudce stoupat počet úmrtí.

Pokud se tedy měří počet úmrtí v důsledku předávkování mezi lety 1999 až 2017 (nikoliv 1999-2010, jak se pokoušela původní studie) ukazuje se nárůst úmrtí o 23 %.

Celá kampaň propagující marihuanu je tak založena na zcela mylné interpretaci jednoho výzkumu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady v USA jsou opatrné, doporučují přerušit očkování vakcínou Johnson &…

13.04.2021 15:12 Aktualizováno Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve…

Většina loňských úmrtí v USA za účasti policie údajně nesouvisela s násilím

13.04.2021 13:25 Ve Spojených státech loni zemřelo 1127 lidí, v jejichž smrti sehrála roli policie. Z úmrtí…

Při střelbě na škole v USA zemřel student

13.04.2021 07:54 V prostorách střední školy Austin-East Magnet High School ve městě Knoxville v americkém státu…

Na tiskové konference Bílého domu pronikl falešný novinář

12.04.2021 22:04 Ne jednou tlumočili novináři během tiskové konference Bílého domu dotaz jednoho ze svých domnělých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama