Maduro obnoví rozhovory s opozicí. Místo setkání je zatím nejasné

Vláda autoritářského prezidenta Nicoláse Madura a lidé kolem opozičního lídra Juana Guaidóa příští týden znovu začnou jednat o řešení politické krize ve Venezuele. S odvoláním na několik osob obeznámených se situací to uvádí agentury Reuters a AP. Jednání by se údajně mohla uskutečnit v Norsku nebo na karibském ostrově Barbados.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Guaidó, Juan
doporučujeme

Norsko aktuálně stojí v čele snah o zprostředkování rozhovorů, květnová dvě kola zaštiťovaná norskou diplomacií ale žádné konkrétní výsledky nepřinesla. Ve čtvrtek ale prezident Maduro naznačil, že rozhovory v Norsku budou pokračovat, a hovořil přitom o "novinkách" a "pozitivních informacích".

Lídr opozice a předseda parlamentu Guaidó zase v pátek na twitteru uvedl, že se mu od spojenců dostalo podpory pro otevření "nového kola konzultací s národními a mezinárodními lídry".

Zdroje AP pod podmínkou zachování anonymity uvedly, že o dějišti nových rozhovorů rozhodne norská vláda. "Ačkoli Barbados je aktuálně preferovanou lokalitou, jeden opoziční zdroj uvedl, že na detailech se stále pracuje a setkání by se na poslední chvíli mohlo přesunout do Norska," píše AP.

Venezuela se v posledních letech nachází v hluboké ekonomické krizi, kterou provází nedostatek potravin, pohonných hmot i léčiv. Zemi kvůli tomu během několika let opustily čtyři miliony lidí, tedy celá desetina populace.

Odpor proti autoritářskému prezidentovi Madurovi v lednu oživil předseda parlamentu Guaidó, když se prohlásil za prozatímního prezidenta, načež jej jako právoplatnou hlavu státu uznaly desítky zemí včetně Spojených států.

Maduro podle něj v loňských prezidentských volbách zvítězil neregulérně díky tomu, že vícero jeho soupeřů nemohlo kandidovat. Opoziční hnutí ale v posledních týdnech stagnuje a většina špiček armády zůstává věrná Madurovi.

Guaidó trvá na tom, že podmínkou pro jakékoli vyjednávání s vládou musí být vypsání předčasných voleb. To ale zatím Maduro odmítá. Kromě toho Guaidó zmiňuje další dva cíle, kterých by chtěl v jednáních dosáhnout: odchod Madura z funkce a ustanovení přechodné vlády.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šíří se záhadná nemoc plic. Jsou na vině e-cigarety? Začalo vyšetřování

20.08.2019 15:58 Americký úřad pro ochranu veřejného zdraví vyšetřuje už stovku případů, kdy lidé skončili v…

Opovažte se pomáhat íránskému tankeru! USA nevybíravě varují Řecko

20.08.2019 13:17 Aktualizováno Spojené státy varovaly Řecko, aby neposkytovalo jakoukoli pomoc íránskému tankeru, který v noci na…

USA otestovaly nový typ rakety Tomahawk. Jak zareaguje Rusko?

20.08.2019 10:09 Moskva v reakci na nedělní test americké střely o doletu vyšším, než povolovala vypovězená smlouva…

Mrakodrap v Grónsku? Trump zveřejnil fotomontáž, vyvolala bouřlivé reakce

20.08.2019 07:56 Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru opět přispěl ke kontroverzní diskuzi, kterou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama