Revoluce v Mexiku? Prezident chce rozpustit armádu

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador by rád rozpustil armádu a ochranu země svěřil nově vytvořené národní gardě. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil v rozhovoru s mexickým deníkem La Jornada.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Mexiko, ilustrační foto
doporučujeme

"Kdyby to bylo na mě, zbavil bych se armády a změnil ji na národní gardu, Mexiko bych prohlásil za pacifistickou zemi, která armádu nepotřebuje, a obrana země, pokud by to bylo nutné, by byla úkolem všech," citoval Reuters levicového prezidenta Mexika. Ten dodal, že si je vědom, že takovýto krok by byl velmi obtížný. "Nemohu to udělat, protože je proti tomu odpor. Je rozdíl mezi tím, co je žádoucí a co je možné," uvedl.

Vytvoření gardy na návrh Obradora schválil mexický parlament letos v březnu. Její jádro tvoří příslušníci vojenské a federální policie a do roku 2023 by měla mít 150.000 členů.

O tom, že nový mexický prezident přistupuje k armádě jinak než jeho předchůdci, svědčí i to, že po svém prosincovém nástupu do funkce se rozhodl zapojovat vojáky více do ochrany pořádku a zákona. Předchozí vlády sice armádu nasazovaly do boje s vlivnými drogovými kartely, ale nyní se pozemní a námořní jednotky podílejí například i na ochraně potrubí a rafinerií v rámci tažení proti organizovaným krádežím pohonných hmot. Kritici tvrdí, že vojáci nejsou cvičeni na práci obvykle vykonávanou policisty, což podle nich může vést k vyššímu počtu civilních obětí.

Vzdát se armády se dosud rozhodlo jen několik zemí, mimo jiné Kostarika či Panama. V Evropě neudržují pravidelné vojsko například Island, Lichtenštejnsko nebo Monako.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA dočasně prodlouží výjimku firmě Huawei

17.08.2019 11:35 Americké ministerstvo obchodu patrně prodlouží výjimku firmě Huawei, která čínské společnosti…

Lidé chtěli pomoci uprchlíkům. Dopadlo to hodně špatně

16.08.2019 22:34 Aktualizováno Spojené státy pobouřil případ, který se odehrál ve státě Rhode Island. Pracovník tamního centra pro…

Na pláži na Kubě udeřil blesk, zabil pět lidí

16.08.2019 22:31 Pět lidí zabil ve čtvrtek blesk na pláži při bouři, která udeřila na západě Kuby. Jeden člověk byl…

Muslimská kongresmanka dala Izraeli košem. Cestu odřekla, i když má…

16.08.2019 18:07 Aktualizováno Členka americké Sněmovny reprezentantů Rashida Tlaibová na návštěvu Izraele nakonec neodjede, i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama