Revoluce v Mexiku? Prezident chce rozpustit armádu

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador by rád rozpustil armádu a ochranu země svěřil nově vytvořené národní gardě. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil v rozhovoru s mexickým deníkem La Jornada.

Mexiko, ilustrační foto
doporučujeme

"Kdyby to bylo na mě, zbavil bych se armády a změnil ji na národní gardu, Mexiko bych prohlásil za pacifistickou zemi, která armádu nepotřebuje, a obrana země, pokud by to bylo nutné, by byla úkolem všech," citoval Reuters levicového prezidenta Mexika. Ten dodal, že si je vědom, že takovýto krok by byl velmi obtížný. "Nemohu to udělat, protože je proti tomu odpor. Je rozdíl mezi tím, co je žádoucí a co je možné," uvedl.

Vytvoření gardy na návrh Obradora schválil mexický parlament letos v březnu. Její jádro tvoří příslušníci vojenské a federální policie a do roku 2023 by měla mít 150.000 členů.

O tom, že nový mexický prezident přistupuje k armádě jinak než jeho předchůdci, svědčí i to, že po svém prosincovém nástupu do funkce se rozhodl zapojovat vojáky více do ochrany pořádku a zákona. Předchozí vlády sice armádu nasazovaly do boje s vlivnými drogovými kartely, ale nyní se pozemní a námořní jednotky podílejí například i na ochraně potrubí a rafinerií v rámci tažení proti organizovaným krádežím pohonných hmot. Kritici tvrdí, že vojáci nejsou cvičeni na práci obvykle vykonávanou policisty, což podle nich může vést k vyššímu počtu civilních obětí.

Vzdát se armády se dosud rozhodlo jen několik zemí, mimo jiné Kostarika či Panama. V Evropě neudržují pravidelné vojsko například Island, Lichtenštejnsko nebo Monako.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na severu Kalifornie vypukly nové požáry: Zahynuli tři lidé, plameny ničí…

29.09.2020 10:36 Masové evakuace, značné materiální škody a také oběti na životech přinesly v posledních dvou dnech…

Covid-19 patří mezi nejvážnější hrozby pro veřejné zdraví: Obětí už je…

29.09.2020 09:04 Aktualizováno Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Vyplývá to z…

Muž držel rukojmí ve městě Salem: Vyjednávání se nezdařilo, zemřelo…

29.09.2020 08:16 Ve městě Salem, hlavním městě amerického státu Oregon, zemřelo při zásahu policie během střelby…

Trump se vyhýbá placení daní. Je stále víc ve střetu zájmů, zjistil The…

28.09.2020 18:52 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes odmítl tvrzení listu The New York Times (NYT), že za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama