Utonulý muž s dcerou na útěku byli pohřbeni příbuznými

Příbuzní v Salvadoru dnes pohřbili Óscara Alberta Martíneze a jeho ani ne dvouletou dceru Valerii, kteří se utopili při pokusu dostat se přes řeku Rio Grande z Mexika do Spojených států. Informovala o tom agentura AP. Snímek utonulé dvojice obletěl svět a ve Spojených státech oživil spory o migrační politiku administrativy prezidenta Donalda Trumpa.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Uprchlíci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Pohřeb, kterého se zúčastnilo několik desítek lidí, byl prohlášen za soukromý. Novináři na obřad na hřbitově La Bermeja na jihu San Salvadoru neměli přístup.

Dojemná fotografie, na které má dvouletá holčička i po smrti ruku kolem otcova krku, vyvolala pohnutí po celém světě a znovu rozproudila debaty o nebezpečí, kterým migranti při pokusu proniknout bez dokladů do USA čelí.

Nový salvadorský prezident Nayib Bukele v neděli na tiskové konferenci prohlásil, že za smrt otce a jeho dcerky je odpovědný Salvador stejně jako za osudy desítek tisíc obyvatel země, kteří se rozhodli vlast opustit. "Lidé neprchají ze svých domovů, protože chtějí," řekl Bukele. "Utíkají, protože cítí, že musí," dodal.

Snímek, který otiskl jako první mexický deník La Jornada, pořídila novinářka Julia Le Ducová, když záchranáři před týdnem v pondělí našli mrtvého 26letého Martíneze a jeho dceru na mělčině u břehu. Podle příběhu popsaného novinářkou měla rodina ze Salvadoru jen malé vyhlídky, že se jí podaří vůbec předat americkým úřadům žádost o udělení azylu. Proto se otec rozhodl dostat se do USA ilegálně přes Rio Grande.

Nejprve řeku přeplaval s 23 měsíců starou dcerkou Valerií, kterou nechal na americkém břehu. Pak se vydal zpátky pro manželku. Když ale Valerie viděla, že otec plave pryč, skočila za ním do vody. Martínez se pro ni vrátil a stačil ji chytit, ale proud je nakonec oba strhl.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrt Floyda je zneužitím moci. Lidé mohou protestovat, říká šéf diplomacie…

02.06.2020 14:18 Evropská unie je šokována smrtí černocha George Floyda ve Spojených státech, která byla zjevným…

Zařazení Antify na seznam teroristických skupin nedává smysl, tvrdí…

02.06.2020 12:00 NÁZOR – Oznámený amerického prezidenta Donalda Trumpa, že jeho administrativa zařadí hnutí Antifa…

Trump čelí kritice za tvrdý postoj k protestujícím, pobouřil pózováním s…

02.06.2020 11:56 Špičky opozičních demokratů dnes kritizovaly prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že…

Při protestech v USA se stávají terčem útoků i novináři

02.06.2020 11:28 Při protestech proti rasismu ve Spojených státech po zabití neozbrojeného černocha George Floyda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy