Boeing 737 MAX má další problém. Jeho autopilot nefunguje tak, jak by měl

Americký výrobce letounů, společnost Boeing, má další problémy. Evropský regulátor letecké dopravy, Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) mu zaslal seznam pěti chyb letounu Boeing 737 MAX, které považuje za problematické. Ty by mohly být hlavní překážkou tomu, aby usazená letadla opětovně vzlétla.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Boeing 737 MAX 8 SmartWings
doporučujeme

Podle serveru Bloomberg je mimo jiné firmě vytýkán autopilot. Tvrdí to na základě anonymních zdrojů. Kontroloři Boeingu vyčítají, že autopilot měl problémy s odpojením, když se pilot opětovně ujímá řízení a chce přistát.

Jaké jsou další výtky, není oficiálně známo. Zdroje však uvádí, že EASA poukazuje na podobné problémy jako americký letecký regulátor, Federální úřad pro leteckou dopravu (FAA). Těmi jsou nedostačený počet tréninkových procedur, softwarové problémy, nespolehlivost senzorů úhlu náběhu či potíže při manuálním otáčení letadla. Odborníci přiznávají, že autopilot je nečekaným novým problémem.

Podle Johna Coxe, bývalého pilota letounu 737, který je prezidentem letecké poradenské společnosti Safety Operating Systems, je obvyklé, že regulační úřady předkládají své návrhy k diskuzím, přičemž není jisté, zda se bude jednat o skutečně nutná doporučení.  Pokud ano, mohlo by to vytvořit nová rizika pro Boeing.

Změny v tak komplexním systému, jaký představuje autopilot, by představovaly značné zdržení. Platí to i pro další změny dle agentur problematických bodů. Firma se může pokusit urychlit proces tím, když provede opatření, které nebudou plně odpovídat těm uvedeným regulátory, ale které přesto budou odpovědné instituce považovat za dostatečné.

Letadla 737 MAX, která jsou nejprodávanějším modelem Boeingu, byla po celém světě odstavena z provozu v březnu z důvodu dvou smrtelných nehod během pěti měsíců, při kterých zemřelo 346 lidí. FAA společnosti vytkl, že dostatečně neproškolila své zaměstnance ohledně použití jejího nového pilotního softwaru. Ten byl navíc plný chyb, o kterých společnost FAA neinformovala.    

Společnost oznámila svým zákazníkům a investorům, že se hodlá do vzduchu vrátit v září. Mluvčí FAA řekl, že usazená letadla se vrátí do vzduchu až poté, co agentura se ujistí, že všechno je bezpečné a že piloti jsou adekvátně trénováni k tomu, aby zvládli jakoukoliv krizovou situaci. FAA chce s EASA a dalšími agenturami uvedení letounů 737 MAX zpět do provozu společně koordinovat.

Kauza se výrazně podepsala na obchodních dohodách firmy. Saúdská nízkonákladová letecká společnost Flyadeal stornovala objednávku 30 letounů Boeing 737 MAX. Uvedla, že bude létat jen s konkurenčními airbusy.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Greta Thunbergová končí pobyt v USA, Atlantik přepluje na katamaránu

13.11.2019 07:53 Mladá švédská aktivistka za ochranu klimatu Greta Thunbergová se dnes chystá ukončit svůj pobyt ve…

Bolívie na prahu občanské války? Země má novou prezidentku, vypukly další…

13.11.2019 07:48 Aktualizováno Spojené státy kvůli "občanským nepokojům" stahují ze Bolívie rodinné příslušníky svých zaměstnanců.…

Velký obrat v americké politice? Trump není žádnou odchylkou, varuje…

13.11.2019 00:01 NÁZOR – Nikdo, kdo četl knihu profesora Colina Duecka „Železný věk: O konzervativním nacionalismu“,…

Trump si opět podal EU kvůli obchodní politice

12.11.2019 21:47 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes opět kritizoval obchodní politiku Evropské unie. Při projevu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama