USA uvalily další sankce, zamířeny jsou na venezuelskou kontrarozvědku

USA dnes vyhlásily sankce proti venezuelské vojenské kontrarozvědce. Jde o americkou reakci na případ kapitána námořnictva Rafaela Acosty, který zemřel ve vazbě zřejmě na následky mučení. Americké ministerstvo financí dnes oznámilo, že zmrazí veškerý majetek spojený s vojenskou tajnou službou DGCIM.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Kapitol Spojených států amerických
doporučujeme

Acosta byl zadržen v červnu a o osm dní později, 29. června, prezident Nicolás Maduro potvrdil jeho smrt. Důvodem zatčení byla údajná Acostova účast při pokusu o puč.

Ochránci lidských práv, političtí představitelé a také kapitánovi příbuzní obvinili vládu z Acostova umučení. K nezávislému vyšetření Acostovy smrti vyzvala už dříve vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová.

Americký ministr financí Steven Mnuchin dnes v prohlášení uvedl, že "politicky motivované zatčení a tragická smrt kapitána Acosty je bezdůvodná a nepřijatelná". V prohlášení se také uvádí, že "ministerstvo financí je odhodláno donutit Madurův režim skoncovat s nelidským zacházením s politickými oponenty, nevinnými civilisty a vojáky ve snaze potlačit opozici".

Úřady zařídily pohřbení Acostova těla ve středu bez souhlasu rodiny, která požadovala provedení nezávislé pitvy. Venezuelský prokurátor Tarek Saab sdělil, že obvinění v souvislosti s Acostovou smrtí bylo vzneseno proti dvěma pracovníkům DGCIM. Prokurátor ale neupřesnil, jak Acosta zemřel.

Venezuelská opozice, která neuznává Madurův mandát kvůli nesvobodným volbám, se od ledna snaží přesvědčit armádu, aby se postavila na stranu lidu a pomohla v zemi obnovit demokracii. Stovky vojáků, včetně důstojníků, to udělaly, ale utekly před represemi za hranice. Jeden z nich po emigraci zveřejnil letos v březnu tajně natočená videa z věznice, která dokládají, že režim vojáky mučil.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pitva ukázala, proč zemřel americký černoch Floyd

01.06.2020 21:52 Soukromá pitva amerického černocha George Floyda, kterou si objednala rodina nespokojená se soudním…

Trump žádal guvernéry, aby proti demonstracím zasáhli tvrději

01.06.2020 19:46 Americký prezident Donald Trump dnes podle televize CBS News opakovaně vyzýval guvernéry, aby proti…

Za vlnou nepokojů v USA stojí Rusko? Výrok exporadkyně způsobil rozruch

01.06.2020 16:53 Rusko odmítá obvinění, že stojí v pozadí současných nepokojů ve Spojených státech. Dnes to podle…

Tropická bouře Amanda pustošila Střední Ameriku, nejméně 14 mrtvých

01.06.2020 16:08 Na Guatemalu a Salvador udeřila v neděli tropická bouře Amanda, která si tam vyžádala nejméně 14…

Související:

Právě se děje

Další zprávy