USA uvalily další sankce, zamířeny jsou na venezuelskou kontrarozvědku

USA dnes vyhlásily sankce proti venezuelské vojenské kontrarozvědce. Jde o americkou reakci na případ kapitána námořnictva Rafaela Acosty, který zemřel ve vazbě zřejmě na následky mučení. Americké ministerstvo financí dnes oznámilo, že zmrazí veškerý majetek spojený s vojenskou tajnou službou DGCIM.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Kapitol Spojených států amerických
doporučujeme

Acosta byl zadržen v červnu a o osm dní později, 29. června, prezident Nicolás Maduro potvrdil jeho smrt. Důvodem zatčení byla údajná Acostova účast při pokusu o puč.

Ochránci lidských práv, političtí představitelé a také kapitánovi příbuzní obvinili vládu z Acostova umučení. K nezávislému vyšetření Acostovy smrti vyzvala už dříve vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová.

Americký ministr financí Steven Mnuchin dnes v prohlášení uvedl, že "politicky motivované zatčení a tragická smrt kapitána Acosty je bezdůvodná a nepřijatelná". V prohlášení se také uvádí, že "ministerstvo financí je odhodláno donutit Madurův režim skoncovat s nelidským zacházením s politickými oponenty, nevinnými civilisty a vojáky ve snaze potlačit opozici".

Úřady zařídily pohřbení Acostova těla ve středu bez souhlasu rodiny, která požadovala provedení nezávislé pitvy. Venezuelský prokurátor Tarek Saab sdělil, že obvinění v souvislosti s Acostovou smrtí bylo vzneseno proti dvěma pracovníkům DGCIM. Prokurátor ale neupřesnil, jak Acosta zemřel.

Venezuelská opozice, která neuznává Madurův mandát kvůli nesvobodným volbám, se od ledna snaží přesvědčit armádu, aby se postavila na stranu lidu a pomohla v zemi obnovit demokracii. Stovky vojáků, včetně důstojníků, to udělaly, ale utekly před represemi za hranice. Jeden z nich po emigraci zveřejnil letos v březnu tajně natočená videa z věznice, která dokládají, že režim vojáky mučil.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové protipotratové zákony v Arkansasu neplatí, soudkyně je zarazila na…

24.07.2019 10:02 Federální soudkyně ve Spojených státech zablokovala tři zákony, které měly omezit právo na…

Masivní razie proti migrantům? Trumpův plán ztroskotal, došlo ke…

24.07.2019 07:33 Výsledkem údajně masivních zátahů proti migrantům, které minulý měsíc ohlásil prezident Donald…

Akustické útoky na Kubě? Zasažení Američané mají změny na mozku, něco…

24.07.2019 07:23 Zkoumání zdravotního stavu amerických diplomatů postižených na Kubě záhadnou chorobou přineslo…

USA minulý týden sestřelily dva íránské drony, naznačil generál

23.07.2019 19:59 Posádka lodi amerického námořnictva v Perském zálivu minulý čtvrtek nesestřelila jeden, ale zřejmě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama