USA uvalily další sankce, zamířeny jsou na venezuelskou kontrarozvědku

USA dnes vyhlásily sankce proti venezuelské vojenské kontrarozvědce. Jde o americkou reakci na případ kapitána námořnictva Rafaela Acosty, který zemřel ve vazbě zřejmě na následky mučení. Americké ministerstvo financí dnes oznámilo, že zmrazí veškerý majetek spojený s vojenskou tajnou službou DGCIM.

Kapitol Spojených států amerických
doporučujeme

Acosta byl zadržen v červnu a o osm dní později, 29. června, prezident Nicolás Maduro potvrdil jeho smrt. Důvodem zatčení byla údajná Acostova účast při pokusu o puč.

Ochránci lidských práv, političtí představitelé a také kapitánovi příbuzní obvinili vládu z Acostova umučení. K nezávislému vyšetření Acostovy smrti vyzvala už dříve vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová.

Americký ministr financí Steven Mnuchin dnes v prohlášení uvedl, že "politicky motivované zatčení a tragická smrt kapitána Acosty je bezdůvodná a nepřijatelná". V prohlášení se také uvádí, že "ministerstvo financí je odhodláno donutit Madurův režim skoncovat s nelidským zacházením s politickými oponenty, nevinnými civilisty a vojáky ve snaze potlačit opozici".

Úřady zařídily pohřbení Acostova těla ve středu bez souhlasu rodiny, která požadovala provedení nezávislé pitvy. Venezuelský prokurátor Tarek Saab sdělil, že obvinění v souvislosti s Acostovou smrtí bylo vzneseno proti dvěma pracovníkům DGCIM. Prokurátor ale neupřesnil, jak Acosta zemřel.

Venezuelská opozice, která neuznává Madurův mandát kvůli nesvobodným volbám, se od ledna snaží přesvědčit armádu, aby se postavila na stranu lidu a pomohla v zemi obnovit demokracii. Stovky vojáků, včetně důstojníků, to udělaly, ale utekly před represemi za hranice. Jeden z nich po emigraci zveřejnil letos v březnu tajně natočená videa z věznice, která dokládají, že režim vojáky mučil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirová opatření víc zachraňují, nebo zabíjejí? Ekonomka má odpověď

11.07.2020 00:01 NÁZOR - Existuje mnoho náznaků, že ekonomické těžkosti jsou spojené se zhoršeným zdravím obyvatel a…

Přepisy z kamer policistů odhalují nové okolnosti Floydovy smrti

10.07.2020 22:02 Aktualizováno George Floyd si v posledních minutách svého života více než dvacetkrát stěžoval na problémy s…

Trump teď neuvažuje o sjednání druhé fáze obchodní dohody s Čínou

10.07.2020 21:22 Americký prezident Donald Trump v současnosti neuvažuje o sjednání druhé fáze obchodní dohody s…

V USA obžalovali skupinu lidí, vydávala zředěné bělidlo MMS za lék na…

10.07.2020 18:11 Ve Spojených státech obžalovali 62letého muže a jeho tři syny, kteří prodávali zředěnou verzi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy