Muellerova zpráva má dohru: Sněmovna reprezentantů chystá výslechy

Právní výbor americké Sněmovny reprezentantů dnes hlasoval pro předvolání 12 lidí, o nichž se zmiňuje zpráva zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, která shrnuje výsledky šetření o ruském vměšování do amerických prezidentských voleb. Rozhodnutí se týká i prezidentova zetě Jareda Kushnera a bývalého ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kapitol Spojených států amerických
doporučujeme

Konečné slovo k předvolání bude mít předseda výboru Jerrold Nadler. Řekl, že situaci šlo předejít, kdyby svědci a administrativa spolupracovali dobrovolně. Výbor se pro předvolání vyjádřil v poměru 21:12 hlasů.

Prezident Donald Trump krátce před jednáním výboru tweetoval, že "svědci už s Muellerem strávili hodiny a utratili spoustu peněz za právníky".

Právní výbor se zabývá otázkou, zda Trump mařil justici, protože Muellerova zpráva popisuje několik případů, kdy se Trump snažil ovlivnit vyšetřování. Mueller sám na květnové tiskové konferenci řekl, že Trumpa nemůže z maření justice očistit a že je na Kongresu, aby rozhodl na základě zjištění vyšetřovacího týmu. Mueller bude vypovídat příští týden před dvěma parlamentními výbory.

Jeho skupina vyšetřovala podezření z ruského vměšování do voleb dva roky. Ruské vměšování potvrdila, nenašla však nezvratné důkazy svědčící o snaze Trumpa vyšetřování mařit.

Muellerovu zprávu v polovině dubna zveřejnil ministr spravedlnosti William Barr, některé pasáže ale nechal začernit kvůli utajovaným informacím, neskončenému vyšetřování či ochraně soukromí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zařazení Antify na seznam teroristických skupin nedává smysl, tvrdí…

02.06.2020 12:00 NÁZOR – Oznámený amerického prezidenta Donalda Trumpa, že jeho administrativa zařadí hnutí Antifa…

Trump čelí kritice za tvrdý postoj k protestujícím, pobouřil pózováním s…

02.06.2020 11:56 Špičky opozičních demokratů dnes kritizovaly prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že…

Při protestech v USA se stávají terčem útoků i novináři

02.06.2020 11:28 Při protestech proti rasismu ve Spojených státech po zabití neozbrojeného černocha George Floyda…

Smrt černocha Floyda bylo zabití, nebyl nemocný, určili patologové

02.06.2020 10:36 Aktualizováno Smrt černocha George Floyda byla vražda, muž netrpěl žádnými zásadními zdravotními neduhy. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy