Strašlivé podmínky v uprchlických táborech? Mike Pence se přijel osobně přesvědčit

Americký viceprezident Mike Pence navštívil dvě detenční zařízení pro migranty a uprchlíky na jihu Spojených států u hranic s Mexikem. Jedním z nich byla stanice pohraniční služby ve městě McAllen, kde byly stovky mužů natěsnány v železných ohradách bez lůžek.

Mike Pence
doporučujeme

Pence konstatoval, že "systém je přelidněný" a Kongres musí zasáhnout, napsala dnes agentura AP. Zprávy o nelidských podmínkách v detenčních centrech jsou "uměle vyvolaná krize", řekl Pence v rozhovoru se CNN.

Někteří z mužů ve stanici v McAllenu uvedli, že na místě jsou už 40 a více dnů, mají hlad a chtějí si vyčistit zuby. Podle reportéra listu The Washington Post bylo místo tak přeplněné, že bylo vyloučené, aby si všichni mohli lehnout na zem. Teplota dosahovala 37 stupňů. Správce zařízení Michael Banks uvedl, že někteří z mužů se nesprchovali deset až 20 dnů a že nejdéle tu někdo strávil 32 dnů.

Předtím si Pence prohlédl detenční zařízení v sousedním městě Donna. Soustava klimatizovaných stanů je zde dimenzovaná pro 1000 lidí a nyní jich zde přebývá 800. Panují zde zjevně lepší podmínky než v McAleenu. "O každou rodinu, se kterou jsem mluvil, je dobře postaráno," řekl Pence. Zástupci tisku s dětmi a rodinami mluvit nesměli, napsal deník The Guardian.

Zděšení nad životními podmínkami, které panují v detenčních zařízeních, vyjádřila tento týden mimo jiné Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Na přeplněná zařízení s omezenou osobní hygienou upozornil dříve i americký Úřad generálního inspektora (OIG).

Situaci v v uprchlickém středisku v texaském městě Clint, kde jsou stovky dětí v ušpiněném oblečení napěchovány do cel a rychle se mezi nimi šíří nemoci, popsal list The New York Times.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pošta v USA varuje, že asi nestihne doručit korespondenční hlasy

15.08.2020 18:49 Americká federální pošta nedávno vydala varování pro většinu amerických států, že v nich možná…

USA se nepodařilo v RB OSN prodloužit zbrojní embargo vůči Íránu

15.08.2020 17:51 Aktualizováno Spojeným státům se nepodařilo v Radě bezpečnosti OSN prosadit prodloužení zbrojního embarga proti…

Hodnota Trumpova majetku za poslední rok klesla o šest miliard

15.08.2020 16:29 Hodnota majetku amerického prezidenta Donalda Trumpa se za poslední rok snížila o 300 milionů USD …

Biden přepisuje volební mapu USA. Nad Trumpem získává výrazný náskok

15.08.2020 14:38 Méně jak 3 měsíce do voleb přepisuje Biden volební mapu Spojených států. Bývalý viceprezident…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama