Katastrofa na Maui: Hasiči dál bojují s požárem, mračna kouře zahalila pláže

Havajský guvernér vyhlásil v pátek stav nouze v části havajského ostrova Maui, kde se hasiči od čtvrtka snaží zlikvidovat rozsáhlý požár v přírodě. V oblasti vypukl také druhý, výrazně menší požár. Plameny na ostrově již zničily porosty na ploše zhruba 40 kilometrů čtverečních, tisíce lidí opustily své domovy a místní pláže zahalila obrovská mračna kouře. Místní tisk zatím neinformuje o zraněných či o poškození budov.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Příčina požáru v centrálním údolí ostrova je nejasná, ale k jeho rychlému rozšíření přispěl vytrvalý vítr o rychlosti více než 30 kilometrů za hodinu.

"Prohlašuji údolí Isle za oblast katastrofy, aby bylo možné v souladu se zákonem využít mechanismů pro stav nouze," oznámil guvernér David Ige.

Hasiči nasadili mimo jiné vrtulníky se závěsnými vaky pro transport vody a zatím se jim podařilo dostat pod kontrolu oheň na zhruba 60 procentech zasažené plochy.

Severně od tohoto požáru bojují hasiči ještě s jedním menším, který zasáhl okolí o rozloze necelého kilometru čtverečního. Pod kontrolou podle Reuters mají zhruba 35 procent této oblasti.

zdroj: YouTube

I kvůli tomuto menšímu požáru opustili někteří obyvatelé z preventivních důvodů své domovy, evakuace byla ale dobrovolná. Úřady mezitím umožnily většině evakuovaných kvůli rozsáhlejšímu požáru vrátit se zpět domů, uzavřena byla také nouzová střediska, kde se lidé mohli prozatímně ubytovat.

Maui s rozlohou přes 1800 kilometrů čtverečných je po Havaji druhým největším z osmi hlavních havajských ostrovů v severovýchodní části Pacifiku. Představuje vyhledávaný turistický cíl a právě turistika patří vedle zemědělství ke klíčovým způsobům obživy zhruba 150.000 obyvatel, kteří na Maui žijí. Nynější požár, jehož kouř je patrný i na snímcích ze satelitů, si vynutil změny v letecké dopravě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"V Bílém domě žije zločinec." Demokraté se v debatě zhurta pustili do…

21.11.2019 10:22 Aktualizováno Deset uchazečů s největšími šancemi na demokratickou kandidaturu na prezidenta Spojených států v…

Zákeřné e-cigarety? V Kanadě popsali nový typ plicní nemoci

21.11.2019 10:16 Sedmnáctiletý Kanaďan byl 47 dní hospitalizován kvůli velmi vážným dýchacím potížím způsobeným…

Masakr v El Pasu: Rodiny několika obětí žalují řetězec Walmart

21.11.2019 08:00 Rodiny několika obětí srpnového útoku v americkém městě El Paso, při němž mladý Američan zastřelil…

Telefonát na Ukrajinu? Trump utržil těžkou ránu, objevilo se nové svědectví

21.11.2019 07:47 Ukrajinští vládní činitelé věděli už 25. července, že existuje problém s pozastavením americké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama