Katastrofa na Maui: Hasiči dál bojují s požárem, mračna kouře zahalila pláže

Havajský guvernér vyhlásil v pátek stav nouze v části havajského ostrova Maui, kde se hasiči od čtvrtka snaží zlikvidovat rozsáhlý požár v přírodě. V oblasti vypukl také druhý, výrazně menší požár. Plameny na ostrově již zničily porosty na ploše zhruba 40 kilometrů čtverečních, tisíce lidí opustily své domovy a místní pláže zahalila obrovská mračna kouře. Místní tisk zatím neinformuje o zraněných či o poškození budov.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Příčina požáru v centrálním údolí ostrova je nejasná, ale k jeho rychlému rozšíření přispěl vytrvalý vítr o rychlosti více než 30 kilometrů za hodinu.

"Prohlašuji údolí Isle za oblast katastrofy, aby bylo možné v souladu se zákonem využít mechanismů pro stav nouze," oznámil guvernér David Ige.

Hasiči nasadili mimo jiné vrtulníky se závěsnými vaky pro transport vody a zatím se jim podařilo dostat pod kontrolu oheň na zhruba 60 procentech zasažené plochy.

Severně od tohoto požáru bojují hasiči ještě s jedním menším, který zasáhl okolí o rozloze necelého kilometru čtverečního. Pod kontrolou podle Reuters mají zhruba 35 procent této oblasti.

zdroj: YouTube

I kvůli tomuto menšímu požáru opustili někteří obyvatelé z preventivních důvodů své domovy, evakuace byla ale dobrovolná. Úřady mezitím umožnily většině evakuovaných kvůli rozsáhlejšímu požáru vrátit se zpět domů, uzavřena byla také nouzová střediska, kde se lidé mohli prozatímně ubytovat.

Maui s rozlohou přes 1800 kilometrů čtverečných je po Havaji druhým největším z osmi hlavních havajských ostrovů v severovýchodní části Pacifiku. Představuje vyhledávaný turistický cíl a právě turistika patří vedle zemědělství ke klíčovým způsobům obživy zhruba 150.000 obyvatel, kteří na Maui žijí. Nynější požár, jehož kouř je patrný i na snímcích ze satelitů, si vynutil změny v letecké dopravě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spojené státy se Severní Koreou dopisují

22.07.2019 20:26 Mezi Washingtonem a Pchjongjangem proběhla nedávno "velmi pozitivní korespondence", která se může…

Trump chce uklidnit vztahy mezi Pákistánem a Indií

22.07.2019 19:32 Americký prezident Donald Trump se dnes nabídl jako prostředník pro urovnání napjatých vztahů mezi…

Svržení Trumpa? Demokraté se pouští do riskantní eskapády

22.07.2019 18:40 Pro sesazení amerického republikánského prezidenta Donalda Trumpa se dosud veřejně vyslovilo 89…

Mexiko prý výrazně snížilo migraci do USA

22.07.2019 17:46 Mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard dnes prohlásil, že Mexiku se od začátku června podařilo o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama