USA slevily ze sankcí, šéf íránské diplomacie míří na konferenci OSN

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes odcestoval do New Yorku, kde se má příští týden zúčastnit konference OSN. Informovala o tom íránská státní tisková agentura IRNA. Návštěva šéfa íránské diplomacie v USA se uskuteční v době sílícího napětí mezi oběma státy. USA se ale podle agentury Reuters nakonec rozhodly neuplatnit vůči vysokému íránskému představiteli protiíránské sankce.

Přidejte svůj názor

Íránský ministr zahraničí Muhammad Džavad Zaríf
doporučujeme

O možném zamítnutí Zarífovy cesty informoval v červnu americký ministr financí Steven Mnuchin. Sankcionování vysokých íránských představitelů, včetně Zarífa, by ovšem představovalo krok, který by zmařil veškeré diplomatické snahy o vyřešení neshod mezi Washingtonem a Teheránem. Jejich jádrem je íránský jaderný program, Washington kromě toho obviňuje íránské síly z útoků na ropné tankery v Perském zálivu.

Zaríf se má v New Yorku zúčastnit ministerské schůzky k fóru o udržitelném rozvoji pod hlavičkou Hospodářského a sociálního výboru (ECOSOC) OSN. Ta se má zaměřit na témata jako konflikty, hladomory, genderová rovnost a klimatické změny do roku 2030. Z USA odcestuje Zaríf do Venezuely, Bolívie a Nikaraguy, informovala IRNA.

Napětí mezi USA a Íránem se stupňuje od loňského roku, kdy americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a USA následně uvalily na Írán nové sankce. Teherán v uplynulých týdnech začal části dohody vypovídat a vzkázal ostatním signatářům, že v tom bude pokračovat, pokud nepodniknou kroky ke zmírnění dopadu amerických sankcí na Írán.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inspekce si posvítila na FBI kvůli vyšetřování Trumpa. Mělo politický…

09.12.2019 20:57 Aktualizováno Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nevedl proti volební kampani nynějšího…

Americká armáda plánuje velké cvičení v Evropě, pošle sem tisíce vojáků

09.12.2019 20:05 Aktualizováno Spojené státy v rámci rozsáhlého cvičení s evropskými státy NATO pošlou v dubnu a květnu…

Trump čelí dalšímu obvinění, porušil prý přísahu

09.12.2019 17:23 Demokratický předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů USA, do kterého se přesunula další…

Důchodci, chcete se mít dobře? Odstěhujte se z Česka, tvrdí průzkum

08.12.2019 22:40 Aktualizováno Myslíte si, že vás čeká po odchodu do důchodu v Česku nejistá budoucnost? Stále rozšířenějším…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama