Bouře Barry devastuje Louisianu, lidé prchají před záplavami na střechy. A to je jen začátek...

Tropická bouře Barry zasáhla americký stát Louisiana, kde zaplavila některé dálnice. V zaplavených oblastech museli někteří lidé vylézt na střechy. Bouře podle amerického Národního centra pro hurikány (NHC) rychle ztrácí na intenzitě a brzy zeslábne na tropickou depresi, region ale nadále musí počítat s vydatnými srážkami. Na jihu Louisiany byla v sobotu nařízena povinná evakuace a prezident Donald Trump v tomto státě vyhlásil stav nouze, aby usnadnil čerpání federální pomoci.

Ilustrační foto
doporučujeme

Bouře Barry, která se v sobotu na chvíli stala prvním hurikánem letošní sezony, sice zeslábla, ale úřady varovaly, že nadále může způsobit záplavy. Podle původních předpovědí mělo na některých místech u New Orleans napršet až 50 centimetrů deště, dnes ale meteorologové odhad srážek výrazně snížily na zhruba deset centimetrů.

Hrozba záplav ale není zažehnána a prezident obyvatele na twitteru varoval. "Prosím, buďte velmi opatrní," napsal šéf Bílého domu s tím, že voda může zaplavit nejen místa v Louisianě, ale také v dalších regionech Mexického zálivu.

Město New Orleans, kde byly zaznamenány jen lehké přeháňky a silný nárazový vítr, zůstalo ušetřeno nejhorších dopadů. Místní úřady se přitom obávaly, že bouře prověří protipovodňové hráze zesílené po řádění zničujícího hurikánu Katrina z roku 2005. Barry na pevninu vtrhla přibližně 260 kilometrů západně od New Orleans.

"Je to jenom začátek," upozornil guvernér státu Louisiana John Bel Edwards. "Bude to pro náš stát dlouhých několik dnů," dodal Edwards.

zdroj: YouTube

Bouře nyní rychlostí deset kilometrů v hodině postupuje na sever Louisiany a během noci na pondělí (v pondělí dopoledne) vstoupí do Arkansasu. Barry doprovází vítr o rychlosti 72 kilometrů v hodině a nad pevninou stále ztrácí na intenzitě, brzy se tak stane depresí, kterou definuje vítr do rychlosti 62 kilometrů v hodině.

Pobřežní stráž mezitím zachránila desítky lidí ze zaplavených oblastí v okrese Terrebonne jižně od New Orleans. Někteří lidé čekali na pomoc na střechách svých domů. Byl mezi nimi i 77letý muž volající o pomoc, protože měl ve svém domě 1,2 metru vody.

Všechny hlavní protipovodňové hráze na řece Mississippi zatím náporu vody odolaly. Jedna hráz v okrese Terrebonne však přetékala a místní úřady nařídily novou evakuaci zhruba 400 lidí.

Do dnešního rána (odpoledne SELČ) Barry připravil o dodávky energie v Louisianě přes 150.000 odběrných míst.

Mnoho obchodů v Baton Rouge zavřelo. Vítr byl podle AP dost silný na to, aby rozhoupal velké kamiony. Z ropných plošin v Mexickém zálivu byly evakuovány stovky lidí.

V Mexickém zálivu se kvůli bouři zastavila těžba na 283 ropných plošinách, což snížilo obvyklé denní množství vytěžené suroviny o téměř 70 procent. O 56 procent se pak snížila těžba zemního plynu, uvedl americký Úřad pro bezpečnost a ochranu životního prostředí (BSEE).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pošta v USA varuje, že asi nestihne doručit korespondenční hlasy

15.08.2020 18:49 Americká federální pošta nedávno vydala varování pro většinu amerických států, že v nich možná…

USA se nepodařilo v RB OSN prodloužit zbrojní embargo vůči Íránu

15.08.2020 17:51 Aktualizováno Spojeným státům se nepodařilo v Radě bezpečnosti OSN prosadit prodloužení zbrojního embarga proti…

Hodnota Trumpova majetku za poslední rok klesla o šest miliard

15.08.2020 16:29 Hodnota majetku amerického prezidenta Donalda Trumpa se za poslední rok snížila o 300 milionů USD …

Biden přepisuje volební mapu USA. Nad Trumpem získává výrazný náskok

15.08.2020 14:38 Méně jak 3 měsíce do voleb přepisuje Biden volební mapu Spojených států. Bývalý viceprezident…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama