Rasistické urážky? Trump se kongresmankám nehodlá omluvit, naopak ještě přitvrdil

Britská premiérka Theresa Mayová považuje víkendové výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa o amerických kongresmankách za naprosto nepřijatelné. Řekl to dnes podle agentury Reuters mluvčí končící šéfky britské vlády.

Donald Trump

Trump rozpoutal bouři nevole a kritiky svými poznámkami na twitteru, v nichž tentokrát nevybíravě slovně napadl čtyři kongresmanky s přistěhovaleckými kořeny nebo tmavou barvou kůže. Ve svém příspěvku o nich napsal, že by neměly Američany poučovat o tom, jak vést zemi, když samy pocházejí z naprosto "rozvrácených a zločinem zamořených zemí" a že by se do nich měly vrátit.

Poznámky okamžitě označili za rasistické američtí demokraté. Dnes se s kritikou připojila i premiérka země, která bývá považována za nejbližšího spojence USA. "Názor premiérky je takový, že rétorika, které bylo použito s odkazem na tyto ženy, byla naprosto nepřijatelná," řekl mluvčí Mayové.

Trump sice ve svých poznámkách konkrétní političky nejmenoval, ale je zjevné, že měl na mysli skupinu členek Kongresu, která zahrnuje čtyři ženy, jež vystupují velice kriticky vůči současné administrativě i vůči vedení domovské demokratické strany.

Je mezi nimi Alexandria Ocasiová-Cortezová, rodilá Newyorčanka, jejíž rodina pochází z Portorika, Rashida Tlaibová a Ilhan Omarová, které se loni staly prvními muslimskými ženami ve Sněmovně reprezentantů, a Ayanna Pressleyová. Všechny až na Omarovou, která uprchla jako dítě s rodiči ze Somálska do Spojených států, se narodily v USA.

Trump se omlouvat nehodlá

Podle dnešního Trumpova tweetu by se čtyři kongresmanky měly naopak omluvit jemu. "Kdy se radikálně levicové kongresmanky omluví naší zemi, izraelskému lidu a úřadu prezidenta za nadávky ze svých úst a za příšerné věci, které řekly? Tolik lidí se na ně rozzlobilo za jejich hrozné a nechutné jednání!" napsal dnes prezident.

Zmínka o urážce Izraele podle agentury AP mířila na Ilhan Omarovou, která se loni stala jednou z prvních muslimek ve Sněmovně reprezentantů. Letos v lednu prohlásila, že má chuť se smát, když američtí politici vyzdvihují Izrael jako demokracii na Blízkém východě. V únoru pak na adresu americké proizraelské politiky naznačila, že je důsledkem korupce. Za své výroky se později omluvila.

Mezi americkou opozicí vyvolaly Trumpovy nedělní poznámky bouřlivou kritiku. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová řekla, že cílem prezidenta je nejspíš vytvořit Ameriku, která "by byla znovu bílá". I republikánský kongresman a Trumpův kritik Justin Amash prezidentovo vyjádření nazval "rasistickým a nechutným".

Trump ale v sérii dnešních tweetů přešel do protiútoku. "Chtějí-li se demokraté sjednotit kolem nadávek a rasistické nenávisti plynoucí z úst těchto nepopulárních a nereprezentativních kongresmanek a z jejich akcí, bude zajímavé sledovat výsledek. Můžu vám říct, že Izrael se jejich vinou cítil Spojenými státy opuštěn," napsal prezident.

Policisté, kteří 6. ledna bránili Kongres, při slyšení popisují boje i…

27.07.2021 20:36 Aktualizováno Boje tělo na tělo jako ze středověké bitvy, urážky a výhrůžky, strach o vlastní život a problémy s…

Assange se bude bránit proti odebrání ekvádorského občanství

27.07.2021 17:17 Internetový aktivista a zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se bude bránit proti pondělnímu…

Neočkovaní Američané se mají podle CDC vyhnout cestám do Izraele

27.07.2021 10:01 Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zařadilo kvůli zhoršené epidemické situaci…

Na Floridě identifikovali poslední oběť zřícení výškové budovy

27.07.2021 07:55 Pozůstatky poslední osoby, která se pohřešovala po zřícení 12patrové budovy v městečku Surfside v…

New York chce od městských pracovníků vyžadovat očkování nebo pravidelné…

26.07.2021 21:00 Městští pracovníci v New Yorku včetně učitelů a policistů by od 13. září měli chodit každý týden na…

V boji proti severoamerickým požárům pomáhají domácí i zahraniční posily

25.07.2021 10:35 Do amerického státu Oregon přijel pomoci hasit největší lesní požár na území USA tým z Nového…

V USA zaznamenali šíření plísně odolné vůči lékům

24.07.2021 11:28 Ve Spojených státech se podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) objevilo několik…

Případů koronaviru v USA přibývá, guvernérka kritizovala neočkované

24.07.2021 09:29 Spojené státy v pátek zaznamenaly nejvyšší nárůst počtu případů nákazy koronavirem za poslední…

Prohledávání trosek domu na Floridě po měsíci oficiálně skončilo

24.07.2021 07:50 Hasiči dnes oficiálně ukončili pátrání po pohřešovaných v troskách 12patrové výškové budovy, která…

Biden schválil 100 milionů dolarů na evakuaci Afghánců spolupracujících s…

24.07.2021 07:44 Americký prezident Joe Biden schválil až 100 milionů dolarů (2,56 miliardy korun) na "neočekávané a…

Související:

Právě se děje