Chaos v čele Pentagonu: USA mají nového ministra obrany, letos už třetího

Vedení amerického ministerstva obrany se v pondělí jako v pořadí třetí úřadující šéf Pentagonu od počátku letošního roku ujal Richard Spencer. Dosavadní úřadující ministr obrany Mark Esper, kterého prezident Donald Trump do funkce navrhl, totiž odstoupil, aby mohl být do úřadu Senátem trvale potvrzen. Je to tedy jen dočasná výměna, poznamenávají americká média.

Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel
doporučujeme

Ke konci loňského roku na ministerský post rezignoval Jim Mattis, kterého měl nahradit Patrick Shanahan. Shanahan působil jako úřadující ministr, ale v červnu se rozhodl, že se z rodinných důvodů nebude ucházet o potvrzení své funkce Senátem. Trump proto na Shanahanovo místo úřadujícího ministra jmenoval Espera, kterého Senátu navrhl ke schválení.

Senát podle portálu Military Times nominaci obdržel dnes a Esper při této příležitosti z prozatímní funkce odstoupil a de facto se tak vrátil na předchozí pozici náměstka pro armádu. Vedení ministerstva tak dočasně převzal Spencer, který byl náměstkem pro námořnictvo. Pentagon v prohlášení uvedl, že výše uvedená výměna funkcí byla nezbytná, neboť to vyžaduje zákon.

"Ačkoli mé působení v této roli bude zřejmě krátké, jsem plně připraven a odhodlán sloužit jako úřadující ministr obrany," uvedl Spencer.

Schvalovací proces s Esperem začne v úterý, kdy je očekáván před senátním výborem pro armádu. Kdy bude o Esperovi hlasovat celé senátní plénum, známo zatím není.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA přezkoumávají své obvinění Číny z genocidy proti Ujgurům

27.01.2021 20:47 Americké ministerstvo zahraničí přezkoumává označení počínání Číny proti menšině Ujgurů za genocidu…

Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

27.01.2021 20:13 Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky jednal s japonským premiérem Jošihidem Sugou.…

Republikáni se podle médií rozhodli zůstat s Trumpem

27.01.2021 15:59 Úterní hlasování v Senátu amerického Kongresu o ústavnosti takzvaného impeachmentu vedeného proti…

YouTube dál blokuje Trumpa, právníkovi Giulianimu zakázal vydělávat

27.01.2021 13:18 Internetová platforma pro sdílení videí YouTube prodloužila účtu amerického exprezidenta Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama