V USA se pustili do Babiše: Je to bývalý podnikatel se znepokojivě demagogickými sklony

Americký deník The New York Times se v uplynulých týdnech zabýval ve svých článcích mimo jiné demonstracemi proti českému premiérovi Andreji Babišovi. Nyní se v názorové sekci více zaměřil nejen na situaci kolem šéfa hnutí ANO.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Andrej Babiš
doporučujeme

„Lidé ve střední Evropě protestují nebo volí, jako by měli dost vlády zkorumpovaných demagogických autoritářů. Možná je to nakažlivé,“ píše se v komentáři známého amerického deníku.

List poukazuje na to, že oči většiny světa se zaměřují na země jako Írán a Čína, zatímco v jiné části světa začali lidé „zpochybňovat nárůst populismu“. Zajímavý vývoj překvapivě probíhá ve střední a východní Evropě, poukazují komentátor Jeffrey A Stacey, bývalý úředník amerického ministerstva zahraničí, který se zaměřuje na východní Evropu.

Připomíná, že tyto země se staly liberálními až po roce 1989 a že i pak měly blízko k Rusku. Navíc prý měly sklony k populismu, který podkopává demokracii. „Ale v posledních měsících se staly základem pro to, co začíná vypadat jako comeback liberálních sil, přinejmenším uvnitř regionu. Více než 10 různých zemí hlasovalo proti populistům, konaly se zde velké protesty nebo tyto země zaujaly postavení proti Rusku,“ vysvětluje Stacey.

Jako nejzajímavější příklad uvádí Slovensko, kde před několika měsíci vyhrála prezidentské volby Zuzana Čaputová, která podle komentáře využila antipopulistické nálady vyvolané vraždou protikorupčního novináře Jána Kuciaka.

Komentář se ovšem zaměřuje i na dění u nás. „V České republice například pochodují stovky tisíc demonstrantů proti svému premiérovi Andrejovi Babišovi, bývalému podnikateli se znepokojivě demagogickými sklony, který byl obviněn z korupce,“ uvádí NYT.

Tento trend je patrný i v Polsku, kde vyhrály místní volby a primátorské volby za poslední dva roky především liberální kandidáti, a nikoli populistická vládní strana Právo a spravedlnost (PiS). Lidé v Bulharsku v roce 2017 hlasovali proti populistické vládě mající blízko k Rusku a vrátili k moci bývalého premiéra Bojko Borisova, který podporuje NATO a EU. Maďarsko, Rumunsko, Moldavsko a Gruzie zažily v uplynulých dvou letech významné protipopulistické protesty, připomíná komentátor.

Komentátora proto zajímá, zda jde o trend, který bude pokračovat i nadále. Zdůrazňuje, že populističtí vůdci bývají slabí – především v oblasti hospodářské politiky. Zmiňuje také to, že čím víc bude Rusko chrastit zbraněmi, tím více budou evropské země nejisté a tím více se budou země jako Polsko vyhýbat populismu.

Loading...
Vstupte do diskuze (26)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozbroje mezi členy G7? Trump loni dělal cavyky, studie však odhalila…

25.08.2019 11:54 Závazky vyplývající ze závěrečného prohlášení loňského summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 v…

Vztahy Británie a USA po brexitu? Trump slibuje "opravdu velkou dohodu"

25.08.2019 10:44 Británie bude mít po odchodu z Evropské unie se Spojenými státy velkou obchodní dohodu, kterou bude…

Trump zaútočil na "nechutná média". Novináři chtějí vyvolat ekonomickou…

25.08.2019 09:31 Dosavadní jednání na summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7 v jihofrancouzském Biarritzu…

Zabijácké e-cigarety? Na záhadnou nemoc plic zemřel v USA první člověk

25.08.2019 08:47 Ve Spojených státech zemřel první člověk na nemoc dýchacích cest, kterou mu způsobilo kouření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama