Zkrouhnutí práva na azyl v USA? Úřad pro uprchlíky OSN je zděšen

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) kritizuje zpřísnění podmínek pro získání azylu ve Spojených státech. Nová omezení ohrozí zranitelné lidi prchající před násilím, uvedl úřad v dnešní tiskové zprávě. Americká vláda v pondělí upřela právo na azyl osobám vstupujícím na americké území ze třetí země, nikoli tedy přímo z domovského státu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Mexická karavana migrantů
doporučujeme

"Ohrozí to zranitelné lidi, kteří potřebují mezinárodní ochranu před násilím a pronásledováním," uvedl UNHCR se zřetelem na brutalitu středoamerických gangsterských band a vyjádřil nad novým krokem americké vlády "hluboké znepokojení". V nebezpečí nyní budou podle něj hlavně "zranitelné rodiny".

Opatření americké vlády, které vstoupilo v platnost již dnes, je podle americkým médií namířeno především proti uprchlíkům ze středoamerických států Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru, kteří se snaží proniknout do USA přes Mexiko.

Podle dosud platných pravidel neměli právo na azyl pouze migranti přicházející do USA z takzvaných bezpečných zemí. V Severní Americe má tento status zatím jen Kanada. Nyní nebudou mít právo na azyl ani občané třetích zemí, kteří přijdou do Spojených států přes jižní hranici s Mexikem.

Podle vládních statistik přejde americko-mexickou hranici měsíčně několik desítek tisíc středoamerických rodin. Jejich počty přitom neustále rostou.

UNHCR ve své dnešní kritice připustilo, že "azylový systém Spojených států je pod významným tlakem". "Bude-li potřeba, jsme připraveni hrát konstruktivní roli ve snaze tento tlak zmírnit," dodal vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump má další konkurenci. Prezidentem USA chce být známý moderátor

25.08.2019 19:07 Aktualizováno Do primárek chce proti Donaldu Trumpovi, který v USA obhajuje prezidentský úřad, vstoupit už druhý…

Peklo v Amazonii. Státy G7 pomůžou v boji s obřími požáry, oznámil Macron

25.08.2019 18:10 S ohledem na mohutné požáry v oblasti jihoamerické Amazonie se chtějí státy G7 dohodnout na rychlé…

Rozbroje mezi členy G7? Trump loni dělal cavyky, studie však odhalila…

25.08.2019 11:54 Závazky vyplývající ze závěrečného prohlášení loňského summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 v…

Vztahy Británie a USA po brexitu? Trump slibuje "opravdu velkou dohodu"

25.08.2019 10:44 Británie bude mít po odchodu z Evropské unie se Spojenými státy velkou obchodní dohodu, kterou bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama