Rasistické tweety lomcují Amerikou. Trump se má vrátit do pekla, dostal facku od Sněmovny

Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů v úterý schválila rezoluci odsuzující urážlivé útoky prezidenta Donalda Trumpa proti čtyřem kongresmankám. Drtivá většina republikánů byla proti. Rezoluce je především symbolická, žádné právní následky pro šéfa Bílého domu nemá. Jeden z poslanců ale po hlasování formálně zahájil proces ústavní žaloby na Trumpa, který ještě tento týden může vyústit v hlasování na sněmovním plénu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

Trump o víkendu doporučil kritičkám své politiky z řad demokratických poslankyň, aby z USA odjely do zemí svého původu, když se jim ve Spojených státech nelíbí. Jeho útoky mířily na černošku Ayannu Pressleyovou, Alexandriu Ocasiovou-Cortezovou s portorickými kořeny, Ilhanu Omarovou, která je původem ze Somálska, a Rashidu Tlaibovou, jež má rodinu v Palestině. Výroky prezidenta vyvolaly bouřlivou kritiku demokratických politiků a liberálních médií.

Trump navzdory kritice na svých výrocích trvá, což potvrdily i jeho navazující pondělní a úterní vzkazy na twitteru. "Nemám v těle ani špetku rasismu!" napsal například. Zopakoval, že čtveřice kongresmanek nenávidí Spojené státy, což prý dokazuje seznam jejich výroků.

Rezoluci odsuzující "rasistické" výroky prezidenta Sněmovna reprezentantů schválila poměrem hlasů 240 ku 187. Poslanci téměř bezvýhradně hlasovali podle své stranické příslušnosti, rezoluci podpořili všichni přítomní demokraté, ale jen čtyři republikáni. Přesto je dokument podle amerických médií políčkem do tváře hlavy státu a v parlamentní praxi USA je neobvyklý.

Nezvyklá byla podle agentury AP i politická rozepře, která hlasování předcházela. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v debatě označila Trumpovy výroky za rasistické, což vyvolalo nesouhlas několika republikánských poslanců, kteří navrhovali vyškrtnout její slova ze zápisu. Porušení sněmovních pravidel připustil dokonce i Steny Hoyer, šéf frakce demokratických poslanců. Následovalo hlasování, při němž ale bylo rozhodnuto, že slova Pelosiové v zápisu zůstanou.

Pelosiová zůstala neoblomná a i na chodbě Kapitolu prohlásila, že trvá na tom, co řekla. "Jsem hrdá na to, že to vyvolává takovou pozornost, protože to, co prezident řekl, je naprosto nevhodné," dodala.

Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová vyvolal údiv, kdy se od mikrofonu před novináři jednoho z nich zeptala, jakého je původu. V rozhovoru s televizí Fox News označila čtveřici kritizovaných žen za případ "nejtemnější" neúcty vůči americké armádě. Její muž George, který má odlišné názory, napsal, že nadřízený jeho ženy je "rasistický prezident" překračující meze lidské slušnosti.

zdroj: YouTube

Filadelfský starosta Jim Kenney z Demokratické strany prohlásil, že kdyby se měl Trump vrátit, odkud přišel, pak by to muselo být "do pekla". Ve svém proslovu na akci týkající se imigrace se podle Fox News odchýlil od textu a prohlásil, že vše, co Trump, viceprezident Mike Pence a bývalý šéf imigračního a celního úřadu Thomas Homan dělají, "je nehumánní, neetické, neamerické a neslušné".

Rychlý průzkum agentury Reuters ukázal, že Trump si svými problematickými útoky mezi republikánskými voliči nijak neuškodil. Spíše naopak - po víkendu stoupla popularita prezidenta mezi republikány ze 67 na 72 procent. Analytik David Axelrod očekává, že do voleb v roce 2020 bude Trump v této rétorice pokračovat, protože je přesvědčen, že mu to přinese výhody.

Podle listu Politico mají republikáni na výběr buď stát za Trumpem, nebo riskovat jeho hněv. Prezident už se prý dal slyšet, že není spokojen s tím, že ho dost rozhodně nebrání. Mnozí z nich ale byli zvoleni díky hlasům lidí z rodin přistěhovalců a nehodlají o tyto hlasy přijít kvůli zapojení se do debaty o rasismu.

Richard Spencer řazený k představitelům americké krajní pravice v rozhovoru se CNN charakterizoval Trumpovy tweety jako "obyčejný rasismus". "Není to nic mimo běžné rasistické tweety. Mám na mysli nesmyslné a laciné výlevy, jaké můžete slyšet od opilého strýce sledujícího v televizi (Seana) Hannityho (diskusní show)," řekl Spencer.

Joan Donovanová z Harvardovy univerzity si myslí, že Spencer se snaží Trumpa zařadit v rámci pravice k umírněným. "Říká, že Trump šíří na twitteru rasismus, ale ve své politice není dost důrazný na to, aby jej bylo možné považovat za oporu příznivců nadřazenosti bílé rasy," řekla Donovanová.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opovažte se pomáhat íránskému tankeru! USA nevybíravě varují Řecko

20.08.2019 13:17 Aktualizováno Spojené státy varovaly Řecko, aby neposkytovalo jakoukoli pomoc íránskému tankeru, který v noci na…

USA otestovaly nový typ rakety Tomahawk. Jak zareaguje Rusko?

20.08.2019 10:09 Moskva v reakci na nedělní test americké střely o doletu vyšším, než povolovala vypovězená smlouva…

Mrakodrap v Grónsku? Trump zveřejnil fotomontáž, vyvolala bouřlivé reakce

20.08.2019 07:56 Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru opět přispěl ke kontroverzní diskuzi, kterou…

Epstein dva dny před smrtí sepsal závěť. Kdo dostane ostrovy a rezidence?

20.08.2019 07:42 Americký finančník Jeffrey Epstein, který na počátku srpna spáchal ve vězení v New Yorku sebevraždu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama