Trumpovi ministři pohrdají Kongresem? Čelí obvinění, Bílý dům se demokratům vysmál

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná opozičními demokraty se rozhodla obvinit dva ministry vlády Donalda Trumpa z pohrdání Kongresem. Ministr spravedlnosti William Barr a ministr obchodu Wilbur Ross by se podle poslanců měli zodpovídat za odmítnutí spolupráce se sněmovnou ve sporu o metodiku sčítání obyvatel v roce 2020. Bílý dům rozhodnutí komory Kongresu označil za nelegální pokus diskreditovat vládu.

Přidejte svůj názor

William Barr, autor: DOJ
doporučujeme

Rozhodnutí sněmovny pohnat ministry k odpovědnosti je ryze symbolické, protože výkonem tohoto kroku má být pověřeno ministerstvo spravedlnosti, které Barr řídí. Spíše politický krok považují americká média za další projev dlouhodobého boje opozičních demokratů s Trumpem, v němž využívají parlamentních a soudních procedur i tlaku liberálních a levicových médií.

Důvodem konfliktu je sporný dotaz na státní občanství, který chtěl Trumpův kabinet zařadit do sčítacích formulářů. Nejvyšší soud vládní záměr zablokoval a Trump se nakonec snahy zahrnout do dotazníků otázku o státním občanství vzdal. Zakázal zároveň Barrovi a Rossovi, aby o metodice sčítání obyvatel se sněmovním výborem pro dohled a reformu jednali.

Vláda má ústavní povinnost provést sčítání všech osob žijících na území Spojených států, tedy i migrantů a osob bez práva pobytu, každých deset let. Citlivou otázku o občanství, zařazenou do dotazníků naposledy v roce 1950, mnozí v USA vnímají jako zásah do osobních práv, stejně jako dotazy na rasu nebo národnost. Sněmovní výbor chtěl s Barrem a Rossem vládní záměr projednat, ale Trump svým dekretem ministrům účast na slyšení zakázal.

Mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová ve středu označila sněmovní obvinění za "další směšný a nelegální pokus diskreditovat prezidenta a jeho vládu". Ministerstvo spravedlnosti podle ní už Sněmovně reprezentantů dodalo tisíce dokumentů vztahujících se ke sčítání, dostatečná objasnění prý poskytla i řada odpovědných ministerských úředníků.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA dočasně prodlouží výjimku firmě Huawei

17.08.2019 11:35 Americké ministerstvo obchodu patrně prodlouží výjimku firmě Huawei, která čínské společnosti…

Lidé chtěli pomoci uprchlíkům. Dopadlo to hodně špatně

16.08.2019 22:34 Aktualizováno Spojené státy pobouřil případ, který se odehrál ve státě Rhode Island. Pracovník tamního centra pro…

Na pláži na Kubě udeřil blesk, zabil pět lidí

16.08.2019 22:31 Pět lidí zabil ve čtvrtek blesk na pláži při bouři, která udeřila na západě Kuby. Jeden člověk byl…

Muslimská kongresmanka dala Izraeli košem. Cestu odřekla, i když má…

16.08.2019 18:07 Aktualizováno Členka americké Sněmovny reprezentantů Rashida Tlaibová na návštěvu Izraele nakonec neodjede, i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama