Mexický prezident doufá v pokles násilí po odsouzení Guzmána

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador očekává, že po odsouzení mexického narkobarona Joaquína Guzmána v USA ubude v Mexiku násilí. Guzmána, přezdívaného El Chapo (Prcek), ve středu poslal newyorský soud podle očekávání na doživotí do vězení.

Manuel López Obrador
doporučujeme

López Obrador dnes na pravidelné tiskové konferenci odpovídal i na otázku, zda očekává, že v příštích týdnech násilností v Mexiku přibude. "Ne, naopak. Myslím, že poznenáhlu počet kriminálních činů poklesne," soudí mexický prezident. "Nadále budeme vytvářet lepší společnost, která se opírá o hodnoty a která není založena na hromadění hmotného majetku, peněz a luxusu," řekl mexický prezident.

Předtím podle agentury Reuters jeden z členů vlády ukazoval luxusní šperky a hodinky zabavené odsouzeným zločincům. Tyto předměty mají být vydraženy a výtěžek dostanou chudé mexické vesnice.

Guzmán, který dříve podle časopisu Forbes patřil mezi nejbohatší lidi na světě, byl vydán do Spojených států v roce 2018 po dvou útěcích z mexických věznic.

López Obrador řekl, že Mexiko prověří právní možnosti, jak by se mexický stát mohl přihlásit ke Guzmánovu majetku. Tuto záležitost bude mít na starost ministr zahraničí Marcelo Ebrard. "Tyto zdroje, tento majetek podle práva patří Mexiku a záležitost bude prozkoumána na právním základě," slíbil dnes mexický prezident. "Věřím, že Spojené státy budou souhlasit," dodal.

Newyorský soudce Brian Cogan ve středu k doživotnímu trestu uložil Guzmánovi ještě dalších 30 let vězení. V jednom z největších drogových procesů v historii USA byl shledán vinným ve všech deseti bodech obžaloby, mimo jiné z pašování kokainu, heroinu či marihuany v řádech tun nebo z plánování několika vražd.

Podle americké prokuratury Guzmán stál za rozsáhlou kriminální sítí, která mezi roky 1989 a 2014 přepravila z Kolumbie do USA a do Kanady na 200 tun drog v hodnotě asi 14 miliard dolarů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Brazílii přibylo za den znovu přes 50 000 nákaz koronavirem

08.08.2020 01:19 Brazílie za poslední den opět zaznamenala více než 50.000 nákaz koronavirem a více než 1000 úmrtí…

Kongres má dle soudu právo předvolat Trumpova exporadce McGahna

07.08.2020 18:42 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa neuspěla u federálního odvolacího soudu, který…

USA uvalily sankce na činitele Hongkongu včetně Lamové

07.08.2020 18:02 Spojené státy dnes uvalily sankce na správkyni Hongkongu Carrie Lamovou a dalších deset činitelů z…

USA registrují již přes 160 tisíc mrtvých s covidem-19

07.08.2020 17:15 Ve Spojených státech zemřelo již více než 160.000 lidí s nemocí covid-19, kterou vyvolává nový…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama