Mexický prezident doufá v pokles násilí po odsouzení Guzmána

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador očekává, že po odsouzení mexického narkobarona Joaquína Guzmána v USA ubude v Mexiku násilí. Guzmána, přezdívaného El Chapo (Prcek), ve středu poslal newyorský soud podle očekávání na doživotí do vězení.

Přidejte svůj názor

Manuel López Obrador
doporučujeme

López Obrador dnes na pravidelné tiskové konferenci odpovídal i na otázku, zda očekává, že v příštích týdnech násilností v Mexiku přibude. "Ne, naopak. Myslím, že poznenáhlu počet kriminálních činů poklesne," soudí mexický prezident. "Nadále budeme vytvářet lepší společnost, která se opírá o hodnoty a která není založena na hromadění hmotného majetku, peněz a luxusu," řekl mexický prezident.

Předtím podle agentury Reuters jeden z členů vlády ukazoval luxusní šperky a hodinky zabavené odsouzeným zločincům. Tyto předměty mají být vydraženy a výtěžek dostanou chudé mexické vesnice.

Guzmán, který dříve podle časopisu Forbes patřil mezi nejbohatší lidi na světě, byl vydán do Spojených států v roce 2018 po dvou útěcích z mexických věznic.

López Obrador řekl, že Mexiko prověří právní možnosti, jak by se mexický stát mohl přihlásit ke Guzmánovu majetku. Tuto záležitost bude mít na starost ministr zahraničí Marcelo Ebrard. "Tyto zdroje, tento majetek podle práva patří Mexiku a záležitost bude prozkoumána na právním základě," slíbil dnes mexický prezident. "Věřím, že Spojené státy budou souhlasit," dodal.

Newyorský soudce Brian Cogan ve středu k doživotnímu trestu uložil Guzmánovi ještě dalších 30 let vězení. V jednom z největších drogových procesů v historii USA byl shledán vinným ve všech deseti bodech obžaloby, mimo jiné z pašování kokainu, heroinu či marihuany v řádech tun nebo z plánování několika vražd.

Podle americké prokuratury Guzmán stál za rozsáhlou kriminální sítí, která mezi roky 1989 a 2014 přepravila z Kolumbie do USA a do Kanady na 200 tun drog v hodnotě asi 14 miliard dolarů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump má další konkurenci. Prezidentem USA chce být známý moderátor

25.08.2019 19:07 Aktualizováno Do primárek chce proti Donaldu Trumpovi, který v USA obhajuje prezidentský úřad, vstoupit už druhý…

Peklo v Amazonii. Státy G7 pomůžou v boji s obřími požáry, oznámil Macron

25.08.2019 18:10 S ohledem na mohutné požáry v oblasti jihoamerické Amazonie se chtějí státy G7 dohodnout na rychlé…

Rozbroje mezi členy G7? Trump loni dělal cavyky, studie však odhalila…

25.08.2019 11:54 Závazky vyplývající ze závěrečného prohlášení loňského summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 v…

Vztahy Británie a USA po brexitu? Trump slibuje "opravdu velkou dohodu"

25.08.2019 10:44 Británie bude mít po odchodu z Evropské unie se Spojenými státy velkou obchodní dohodu, kterou bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama