Zkáza argentinské ponorky: Kdo může za smrt 44 námořníků? Komise vynesla verdikt

Za zkázu argentinské ponorky San Juan v roce 2017, při níž zahynulo všech 44 námořníků na palubě, nesou odpovědnost vláda a armáda, protože plavidlo bylo delší dobu ve špatném stavu. K tomuto závěru dospěla podle agentury DPA vyšetřovací komise argentinského parlamentu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

ponorka ARA San Juan (S-42)
doporučujeme

Podmořské plavidlo bylo před tragickou událostí v nevyhovujícím stavu a nebylo pravidelné udržováno, citují dnes argentinská média ze zprávy, v níž komise oznámila výsledek svého vyšetřování. Ponorka měla ještě před povolením k osudnému vyplutí více než 30 různých poruch nebo technických závad.

Vyšetřovací komise mimo jiné rovněž vytkla "politicky zodpovědným osobám", že příbuzné obětí dostatečně neinformovaly o události ani o následném pátrání.

Ponorka San Juan zmizela 15. listopadu 2017 se 44 lidmi na palubě, když plula ze základny v provincii Ushuaia na jihu země do námořní základny Mar del Plata.

Poslední zprávu poslala na základnu, když se nacházela asi 430 kilometrů od argentinského pobřeží Patagonie. Velitel hlásil, že se mořská voda dostala k bateriím a způsobila zkrat a požár. Řekl ale také, že ponorka pokračuje v plavbě pod vodou s odděleným okruhem.

Vrak byl objeven přesně rok a den po zmizení plavidla v hloubce 870 metrů u poloostrova Valdés. Podle médií svědčí pořízené fotografie o tom, že v ponorce San Juan nejspíš došlo k implozi, takže se ponorka zhroutila do sebe kvůli nedostatečnému vyrovnání tlaků. Podle toho, že trup a několik menších částí ponorky jsou vzdálené od sebe jen asi 80 metrů, experti soudí, že k implozi došlo blízko dna.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA dočasně prodlouží výjimku firmě Huawei

17.08.2019 11:35 Americké ministerstvo obchodu patrně prodlouží výjimku firmě Huawei, která čínské společnosti…

Lidé chtěli pomoci uprchlíkům. Dopadlo to hodně špatně

16.08.2019 22:34 Aktualizováno Spojené státy pobouřil případ, který se odehrál ve státě Rhode Island. Pracovník tamního centra pro…

Na pláži na Kubě udeřil blesk, zabil pět lidí

16.08.2019 22:31 Pět lidí zabil ve čtvrtek blesk na pláži při bouři, která udeřila na západě Kuby. Jeden člověk byl…

Muslimská kongresmanka dala Izraeli košem. Cestu odřekla, i když má…

16.08.2019 18:07 Aktualizováno Členka americké Sněmovny reprezentantů Rashida Tlaibová na návštěvu Izraele nakonec neodjede, i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama