Portoriko se otřásá v základech. Guvernér posílal sprosté vzkazy, urážel i známého zpěváka

Guvernér Portorika, nezačleněného území Spojených států, Ricardo Rosselló, který čelí protestům a volání po jeho odstoupení, v neděli večer prohlásil, že nebude rezignovat, nebude ale usilovat o znovuzvolení a odstoupí z čela Nové pokrokové strany.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ricardo Rosselló (guvernér)
doporučujeme

Den před plánovanou generální stávkou a dalšími demonstracemi Rosselló řekl, že respektuje přání Portoričanů a v příštím roce se o křeslo guvernéra ucházet nebude. Zůstane v něm ale do konce řádného termínu. "Vím, že omluva nestačí. Je to jen moje práce, která mi pomůže obnovit důvěru," řekl Rossello ve videu na facebooku.

Důvodem protestů je textová komunikace se členy administrativy, ve které se nevybíravě a vulgárně vyjádřil o opozici, ženách, novinářích či sexuálních menšinách. Média zveřejněný chat označují za homofobní, sexistický a urážlivý. Rosselló například označil newyorskou političku portorického původu Melissu Markovou-Viveritoovou za šlapku, další ženu zase za čubčí dceru.

Vysmíval se také jistému obéznímu muži, se kterým se předtím jako guvernér vyfotografoval. Se svými kolegy se rovněž posmíval homosexualitě portorického zpěváka Rickyho Martina a navrhl zastřelit sanjuanskou starostku Carmen Yulínovou.

Protestující ale s ústupky guvernéra spokojeni nejsou a v demonstracích, které trvají více než týden, budou pokračovat, uvedla agentura AP.

zdroj: YouTube

Tlak na guvernéra během týdne vzrostl, když se k lidem požadujícím jeho rezignaci přidaly hudební superhvězdy Bad Bunny, Residente i Ricky Martin a také řada amerických politiků členů Kongresu z obou stran.

Portoriko vedle vysoké zadluženosti trápí vysoká míra chudoby, nezaměstnanost a odchod obyvatel. Ostrov se navíc stále vzpamatovává z úderu hurikánu Maria v roce 2017, který si vyžádal stovky životů. Obtížná obnova Portorika je dalším problémem, který odpůrci Rossellóovi vyčítají.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozbroje mezi členy G7? Trump loni dělal cavyky, studie však odhalila…

25.08.2019 11:54 Závazky vyplývající ze závěrečného prohlášení loňského summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 v…

Vztahy Británie a USA po brexitu? Trump slibuje "opravdu velkou dohodu"

25.08.2019 10:44 Británie bude mít po odchodu z Evropské unie se Spojenými státy velkou obchodní dohodu, kterou bude…

Trump zaútočil na "nechutná média". Novináři chtějí vyvolat ekonomickou…

25.08.2019 09:31 Dosavadní jednání na summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7 v jihofrancouzském Biarritzu…

Zabijácké e-cigarety? Na záhadnou nemoc plic zemřel v USA první člověk

25.08.2019 08:47 Ve Spojených státech zemřel první člověk na nemoc dýchacích cest, kterou mu způsobilo kouření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama