Je Trump rasista? Objevily se nové informace

Americký prezident Donad Trump je dlouhodobě obviňován z rasismu. Olej do ohně nyní přilil útoky na čtveřici kongresmanek z řad minorit. List the New York poukázal na to, že Trump se nevyhýbal kontroverzním rasovým záležitost už dříve v minulosti. Chtěl např. udělat speciální sezónu jeho televizní show The Apprentice (Učeň), ve které by vystupoval jen výhradně černý a výhradně bílý tým, ukazuje znovuobjevená rádiová nahrávka kolující po sociálních sítích.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

V rozhovoru v roce 2005 pro v Americe velmi populární rozhlasovou show Howarda Sterna, Trump přišel s zvláštní ideou pro příští sezónu jeho televizní show, ve které zkoumal obchodní schopnosti soutěžících. Trump uvedl, že by se proti sobě mohl postavit tým sestavený výhradně z bílých a tým výhradně z černých lidí.

Trump dokonce řekl, že by bílý tým měl sestávat pouze z blonďáků. V případě černého týmu už tak vybíravý nebyl – mohli se jej účastnit i ti černoši se světlejší pletí.

Zatímco Sternovi se idea líbila, jeho kolegyně, černošská moderátorka Robin Quiversová se na ideu dívala s většími obavami. „Obávám se, že tím vyvoláte nepokoje,“ odpověděla Trumpovi na otázku, co si o tom myslí.

Trump však odmítal, že by nějakým způsobem mohl vyvolat „rasovou válku“. „Myslím si, že to krásně zvládnu. Protože, jak víte, já jsem velmi diplomatický,“ řekl Trump známý svými provokativními výroky, kterými časuje i politiky jiných zemí.

Zatímco současnému americkému prezidentovi se nápad velice zamlouval, producenti The Apprentice z televizní stanice NBC z toho tak nadšení nebyli. Podle The New York Times mu tuto myšlenku rychle zatrhli. Nicméně, o rok později ji zpracovala konkurenční stanice CBS ve své třinácté sezóně i v Česku vysílané show Kdo přežije (Survivor), ve které se proti sobě postavily čtyři týmy rozděleného podle jejich etnicity (bílý, Latinoameričané, Afroameričané a Asiaté). Sezóna je považována za jednu z nejpovedenějších.

Rasistický Trump?

List podotýká, že Trumpa z rasismu obvinili někteří bývalí soutěžící show Apprentice, stejně jako bývalí zaměstnanci. Trump prý např. osočoval černochy, že jsou líní a když přišel do svého kasina a viděl v něm množství Afro-Američanů, vtipkoval, že je v „něm dneska nějak tmavo.“

Trump obvinění odmítá s tím, že je „tou nejméně rasistickou osobou, kterou jste kdy potkali“. Poukazuje též na to, že má mezi svými přáteli a obdivovateli mnoho černošských celebrit, např. známého černošského rappera Kanye Westa. Další černošského rappera, A$AP Rockyho, chce osvobodit z jeho vězení ve Švédsku.

Někteří prezidentovi spolupracovníci se prezidenta zastávají a tvrdí, že není vůbec rasistický. Jiní však přiznávají, že jeho útok na čtveřici kongresmanek se jim zdá už přes čáru. Trump je osočil, že jsou levicové extremistky, které nemilují USA a které by se měli vrátit zpět na „rozvrácená a zločinem zamořená místa, odkud přišly.“

Když Trump na předvolebním mítinku v Greenville v Severní Karolíně kritizoval muslimskou kongresmanku islámského původu Ilhanu Omarovou, skupina jeho příznivců začala skandovat: „Pošlete ji zpět.“ Trump později uvedl, že s tím nesouhlasí a že by rád zabránil tomu, aby se to na jeho setkáních s občany opakovalo.

Podle agentury Reuters se Trump snaží prezentovat čtveřici kogresmanek jako levicové extremistky a pravou tvář Demokratické strany, aby získal na svoji stranu nerozhodné středové voliče. Je však otázka, zda je svou vyhrocenou rétorikou naopak neodradí.  

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peklo v Amazonii. Pomoc Jižní Americe komplikuje spor Macrona s Bolsonarem

25.08.2019 20:44 Aktualizováno S ohledem na mohutné požáry v oblasti jihoamerické Amazonie se chtějí státy G7 dohodnout na rychlé…

Trump má další konkurenci. Prezidentem USA chce být známý moderátor

25.08.2019 19:07 Aktualizováno Do primárek chce proti Donaldu Trumpovi, který v USA obhajuje prezidentský úřad, vstoupit už druhý…

Rozbroje mezi členy G7? Trump loni dělal cavyky, studie však odhalila…

25.08.2019 11:54 Závazky vyplývající ze závěrečného prohlášení loňského summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 v…

Vztahy Británie a USA po brexitu? Trump slibuje "opravdu velkou dohodu"

25.08.2019 10:44 Británie bude mít po odchodu z Evropské unie se Spojenými státy velkou obchodní dohodu, kterou bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama