Mexiko prý výrazně snížilo migraci do USA

Mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard dnes prohlásil, že Mexiku se od začátku června podařilo o 36,2 procenta snížit počet lidí migrujících přes jeho území s cílem dostat se do USA. Mexiku dnes vypršela 45denní lhůta na omezení migrace. Spojené státy v případě nesplnění slibů hrozily zavedením cla na dovoz mexického zboží a požadovaly, aby Mexiko dostalo status bezpečné třetí země. Ebrard se v neděli setkal se svým americkým protějškem Mikem Pompeem a dnes řekl, že šéf americké diplomacie se o požadavku zařazení Mexika mezi bezpečné země nezmínil.

Přidejte svůj názor

Mexiko, ilustrační foto
doporučujeme

O plánu, který by znamenal, že většina uprchlíků by musela o azyl žádat už v Mexiku, se ani nehovořilo, řekl dnes Ebrard. Mexiko totiž podle něj dokázalo migraci snížit na základě červnové dohody s USA, a to o 36,2 procenta. Za dalších 45 dnů se mají Ebrard a Pompeo znovu sejít ve Washingtonu, aby plán migrační kontroly opět vyhodnotili.

Americký prezident Donald Trump nedávno Mexičanům pohrozil, že pokud migraci nezastaví, začne zavádět cla na dovoz mexického zboží do USA. Obě země v červnu uzavřely dohodu, která dala Mexiku 45 dní na snížení počtu přistěhovalců do USA.

Červnová migrační dohoda Washingtonu s Mexikem dále předpokládá, že žadatelé o azyl budou z USA vraceni do mexických měst Ciudad Juárez, Tijuana, Mexicali i dalších, aby zde vyčkali na výsledek azylové procedury v USA.

Washington se na druhé straně zavázal pracovat na rychlejším vyřizování žádostí o azyl. Obě země se navíc zavázaly posílit spolupráci bezpečnostních složek při ochraně společné hranice, včetně sdílení informací.

Také mexický prezident Andrés Manuel López Obrador dnes podle agentury Reuters konstatoval, že Mexiku se daří migraci snižovat a že země z jednání s USA vyšla s pozitivním hodnocením.

Pompeo už v neděli při návštěvě Mexika uznal, že tamní úřady dosáhly "významného pokroku" při snižování počtu přistěhovalců do USA.

Loading...
Témata: Mexiko | USA | migrace | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA dočasně prodlouží výjimku firmě Huawei

17.08.2019 11:35 Americké ministerstvo obchodu patrně prodlouží výjimku firmě Huawei, která čínské společnosti…

Lidé chtěli pomoci uprchlíkům. Dopadlo to hodně špatně

16.08.2019 22:34 Aktualizováno Spojené státy pobouřil případ, který se odehrál ve státě Rhode Island. Pracovník tamního centra pro…

Na pláži na Kubě udeřil blesk, zabil pět lidí

16.08.2019 22:31 Pět lidí zabil ve čtvrtek blesk na pláži při bouři, která udeřila na západě Kuby. Jeden člověk byl…

Muslimská kongresmanka dala Izraeli košem. Cestu odřekla, i když má…

16.08.2019 18:07 Aktualizováno Členka americké Sněmovny reprezentantů Rashida Tlaibová na návštěvu Izraele nakonec neodjede, i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama