"USA nebudou světovým sirotčincem." Sněmovna odmítla ochranný status pro Venezuelany

Americká Sněmovna reprezentantů v úterý neschválila návrh na dočasný ochranný status pro venezuelské migranty, který měl zabránit jejich deportaci a umožnit jim žádat o dočasné pracovní povolení. Informovala o tom agentura AP. Spojené státy jsou přitom nejvýraznějším odpůrcem autoritářského režimu ve Venezuele, odkud utíkají lidé kvůli represím režimu i kvůli humanitární krizi.

Přidejte svůj názor

Kapitol Spojených států amerických
doporučujeme

Pro dočasný ochranný status (TPS) pro Venezuelany hlasovalo 268 členů sněmovny a 154 bylo proti. Pro schválení byla nutná dvoutřetinová většina, tedy 290 hlasů. Návrh předložili v únoru demokrat Darren Soto a republikán Mario Díaz-Balart, oba zvolení za Floridu, kde žije nejvíce venezuelských emigrantů. Celkem je nyní v USA podle odhadu kongresového výboru asi 200.000 Venezuelanů, kteří by TPS mohli získat.

"Spojené státy už dál nemohou být světovým sirotčincem pro děti i dospělé," uvedl jeden z odpůrců návrhu republikán Mo Brooks. Zvláštní americký zmocněnec pro Venezuelu Elliott Abrams nevěří, že návrh někdy projde. Důvodem jsou podle něj rozhodnutí soudů z nedávné doby ohledně tohoto statusu pro jiné země.

Americký prezident Donald Trump loni TPS zrušil mimo jiné pro Salvadořany, Hondurasany, Haiťany či Nikaragujce. Ochránci lidských práv a advokáti některých imigrantů podali žalobu, jíž loni federální soud vyhověl a zrušení ochranného programu pro některé země dočasně zablokoval.

Spojené státy dočasný ochranný status umožňují udělit od roku 1990 lidem ze zemí zasažených přírodními katastrofami nebo ozbrojenými konflikty. Díky TPS mohou v USA zůstat do doby, než se situace v jejich vlasti zlepší. Povolení je udělováno krátkodobě, ale může být prodlužováno. Venezuelci by mohli podle návrhu žádat o pracovní povolení na 18 měsíců.

Venezuela se už několik let potýká s hlubokou ekonomickou krizí, kvůli níž se lidem nedostává základních potravin i léků. Podle OSN uteklo v posledních letech ze země asi čtyři miliony Venezuelanů. Odcházejí i kvůli represím vlády prezidenta Nicoláse Madura, jehož režim nevládní organizace i orgány OSN viní z porušování lidských práv.

Za ekonomickou a humanitární krizi je podle mnohých expertů zodpovědná Madurova vláda a její socialistická hospodářská politika. Opozice též viní vládu z toho, že miliony ze státního rozpočtu zpronevěřila, místo aby je investovala například do obnovy energetické infrastruktury. Zemi trápí i časté výpadky elektřiny a přerušování dodávek vody.

Spojené státy letos v lednu jako jedna z prvních zemí uznaly šéfa venezuelského parlamentu Juana Guaidóa dočasným prezidentem, který má v zemi obnovit demokracii. Přes 50 zemí světa ho uznalo poté, co parlament označil Madurův prezidentský mandát za nelegitimní, protože podle opozice vzešel z nesvobodných voleb.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Newyorský starosta Bill de Blasio vzdal souboj o Bílý dům. Co se stalo?

20.09.2019 15:51 Newyorský starosta Bill de Blasio dnes v televizi MSNBC oznámil, že odstupuje z boje o…

Tajná Oblast 51 v obležení. Milion lidí chce proniknout dovnitř

20.09.2019 15:36 Aktualizováno Veřejná výzva zaútočit na přísně tajné vládní zařízení Oblast 51 vyvolala obrovský zájem. Místní se…

"Byl lidská špína a pijavice." KLDR oslavuje pád Trumpova poradce Boltona

20.09.2019 14:38 Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil dnes přivítal rezignaci bezpečnostního…

Střelec z univerzity v USA unikl trestu smrti. Ať shnije v pekle, řekla…

20.09.2019 11:01 K doživotnímu vězení bez možnosti předčasného propuštění byl dnes odsouzen střelec, který na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama