USA vyhlásily nové sankce proti Venezuele, míří i na Madura

Spojené státy vyhlásily sankce proti deseti lidem a třinácti společnostem, které se podle přesvědčení americké administrativy podílejí na korupci a machinacích kolem distribuce potravin ve Venezuele. Oznámilo to dnes ve Washingtonu ministerstvo financí. Výtěžek z finančních podvodů podle něj směřuje na účty prezidenta Nicoláse Madura a členů jeho rodiny.

Maduro, Nicolas
doporučujeme

Podle zjištění amerického ministerstva kolumbijský občan jménem Alex Nain Saab vytvořil v roce 2016 rozsáhlou korupční síť, která ovládla dovoz potravin do Venezuely a jejich vnitrostátní distribuci. Skupina vydělává na předražených kontraktech a zneužívá systém státních potravinových subvencí.

Aby Saab získal státní zakázky, podplatil podle ministerstva financí USA mimo jiných Waltera, Yossera a Yoswala Gavidiovy, tři syny Madurovy manželky Cilie Floresové. Kromě těchto osob sankce míří na venezuelské obchodníky.

Kolumbijec Saab údajně rovněž od roku 2018 pomáhal venezuelské vládě zpeněžovat zlato těžené v místních dolech a získané peníze převádět na cizí měny. Zlato se prodávalo do zahraničí, například do Turecka nebo Spojených arabských emirátů. Podle amerických odhadů prodal Madurův režim jen letos zlato za miliardu dolarů (asi 23 miliard Kč).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodkyně se nechce nakazit. Vzala karton a zařídila se po svém

12.07.2020 10:27 Všichni se chceme nějakým způsobem bránit riziku nákazy, zejména pokud spadáme do rizikové skupiny.…

Zvítězí Biden, předpovídá volební model. Trumpa dle něj čeká drtivá porážka

12.07.2020 09:10 Volební model pro prezidentské volby v USA předpovídá jasné vítězství Joe Bidena. Biden by dle něj…

Námořnictvo USA má první černošskou pilotku proudových strojů, obdrží …

12.07.2020 09:00 Americké vojenské námořnictvo uvítalo ve svých řadách první černošskou pilotku proudových letounů,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy