Všemocné Rusko? Profesor vyvrací zažitý mýtus

Takzvaná Muellerova zpráva podtrhuje mnoho nedostatků americké demokracie, ale také odhaluje hlubší selhání, které udává širší ráz americké politiky, tvrdí politolog Timothy Frye v komentáři pro server Moscow Times. Profesor z Columbijské univerzity za toto selhání označuje mlčení expertů.

Ruská vlajka

Překřičení experti

Mnozí z těch, kteří měli co k Muellerovu vyšetřování říct - akademici zbývající se Ruskem, politologové specializující se na volby a nezávislí bezpečnostní analytici - prakticky celou debatu přenechali politikům, kritizuje profesor. Vysvětluje, že před zveřejněním Muellerovy zprávy tak dominovaly dva hlasy.

První představovali "skutečně přesvědčení", kteří se snažili spojit i sebemenší důkazy v konspiraci obřích rozměrů, jejíž kořeny sahají až do roku 1987, uvádí Frye. Zdůrazňuje, že Muellerova zpráva sice přinesla drtivý popis ruských zásahů podporovaných Trumpovým týmem, ale zároveň neprokázala mnoho tvrzení, které tento tábor předkládal.

Druhý, mnohem slabší hlas patřil "skutečným skeptikům", kteří zlehčovali míru ruského vměšování do předvolební kampaně v USA, poukazuje odborník. V té souvislosti cituje druhou větu Muellerovy zprávy, která jasně říká, že "ruská vláda zasahovala do prezidentských voleb v roce 2016 rozsáhlým a systematickým způsobem".

Chybnost obou hlasů považuje politolog za běžný projev vyhroceného stranického boje v USA. "Hlubším selháním je mlčení expertní komunity, která nedokázala odpovídat na těžké otázky skutečně přesvědčených i skutečných skeptiků," píše Frye. Dodává, že až na několik výjimek byli experti překřičeni.

Akademici zabývající se Ruskem mohli čelit obecnému líčení ruské politiky coby show jednoho muže, deklaruje profesor. Vysvětluje, že moc ruského prezidenta Vladimira Putina je sice velká, ale neumožňuje mu samostatně plánovat a realizovat operace s cílem ovlivnit veřejné mínění v zahraničí.  

Putin musí předávat část pravomocí a dohledu nad takovými operacemi zkorumpovaným byrokratům, nedisciplinovaným hackerům a tajným žoldákům, kteří mají vlastní zájmy a zdroje, poukazuje odborník. Doplňuje, že Putin také neudržuje blízké vztahy s každým byznysmenem v Rusku a pokud chceme pochopit, proč a jak Kreml vede hackerské operace v jiných zemích, experti na Rusko by měli poskytnout lepší obraz o tom, jak se v Moskvě skutečně dělá a realizuje politika

Vyvracení mýtů   

Experti na volby se zase mohli vyjádřit k dopadu sociálních sítí na výsledek hlasování, konstatuje Frye. Připomíná, že většina akademických studií tvrdí, že sociální sítě mají mnohem menší vliv na volební účast a změnu voličských preferencí, než si běžní lidé myslí.

Volební experti, z nichž většina zastává přinejlepším skeptický postoj k dopadu ruských sociálních sítí na americké prezidentské volby v roce 2016, měli podle politologa tlačit na ty, kteří věří, že bez ruského úsilí by Donald Trump za svou protikandidátkou Hillary Clintonovou výrazně zaostal, aby předložili důkazy. "To není zlehčování závažnosti ruských snah podrýt prezidentský volby v roce 2016, ale je to výzva k většímu posouzení dopadu tohoto úsilí Kremlu," píše Frye.

Bezpečnostní analytici zase měli nabídnout klíčový kontext, který by umožnil realističtěji posoudit cíle a schopnosti Moskvy, tvrdí profesor. Soudí, že krom přiznání důvtipu ruským hackerům měli analytici vyvracet jejich časté líčení coby všemocné síly.

"Koneckonců, nizozemská vláda sledovala ruské hackery rok, aniž by se prozradila, a USA pochytaly útočníky na vedení Demokratické strany velmi rychle," pokračuje odborník. Zdůrazňuje, že nejde o zlehčování schopností Kremlu působit chaos v kyberprostoru, ale vyvracení mýtu o všemocných ruských tajných službách.

Experti především měli prezentovat střízlivou skepsi, žádat důkazy, uvádět na pravou míru to, co můžeme a naopak nemůžeme vědět, míní politolog. Vysvětluje, že jde o nejlepší způsob, jak mohou akademici zasahovat do politických otázek, avšak podobná slova se v komentářích před zveřejněním Meullerovy zprávy příliš neobjevovala.

Média pochopitelně neprahnou po jemných nuancích, na které mohou experti v podobných diskuzích poukazovat, ale zajímají se o co nejvyhrocenější politické názory, které zvyšují čtenost, přiznává profesor. Varuje, že takový přístup je ovšem rezignací na zodpovědnost a pokud chtějí akademici a nezávislí experti ovlivňovat politickou diskuzi, musejí najít způsob, jak prosadit svůj hlas v okolním rámusu.

"Nejde o výsadní problém Muellerovy zprávy a ruským zásahům do voleb. Ve skutečnosti se týká těch nejdůležitějších diskuzí dneška," zdůrazňuje Frye. Doufá, že v souvislosti s výpovědí vyšetřovatele Roberta Muellera v americkém Kongresu si experti a akademici povedou lépe.    

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

PŘEHLED: Nejdůležitější milníky čtvrté vlády Angely Merkelové

22.09.2021 08:49 Už o víkendu v Německu proběhnou parlamentní volby, kde si lidé zvolí nové složení spolkového sněmu…

USA darují půl miliardy dávek covidu. Chtějí dosáhnout 70procentí…

22.09.2021 13:11 Spojené státy darují dalších 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech do…

Čínský prezident vystoupil v OSN. Zavázal se k uhlíkové neutralitě

22.09.2021 08:28 Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země…

Tálibán požádal o vystoupení ministra zahraničí na Valném shromáždění OSN

22.09.2021 07:57 Islamistické hnutí Tálibán, které ovládá většinu afghánského území, požádalo o vystoupení svého…

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Související:

Právě se děje

reklama