Závod v jaderném zbrojení je zpět. Z Washingtonu zní rázná slova

NÁZOR - V pátek vyprší platnost jednoho z pilířů světové bezpečnosti, varuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník se obává, že málokdo postřehne, že minulostí se stane smlouva o likvidaci raket středního a kratšího doletu z roku 1987.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Jaderný výbuch
doporučujeme

Vše je o politické vůli

Hrozba jaderného útoku, který může přijít každou minutu, která byla tak znepokojivá v druhé polovině dvacátého století, nyní zapadla jako velmi vzdálená vzpomínka na pozadí uspokojení z konce studené války, konstatuje prestižní server. Zdůrazňuje, že konec smlouvy o raketách středního a krátkého dosahu by měl být ponaučením.

"Kontrola zbrojení, uzavírání ověřitelných smluv omezujících a snižujících (počty) jaderných, chemických a biologických zbraní, má svou mystiku," pokračuje americký deník. Označuje za ni nepochopené koncepce, exotická zařízení a spletitá vyjednávání.

Ve svém jádru je však kontrola zbrojení o politické vůli, deklaruje editorial. Poukazuje, že v případě smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu se jí tehdejší americký prezident Ronald Reagan a sovětský vůdce Michail Gorbačov podvolili natolik, že odstranili kompletní třídu rozmístěných zbraní, rakety země-země s doletem mezi 500 a 5.500 kilometry a jejich odpaliště.

Smlouva učinila svět bezpečnějším místem nejen kvůli odstranění jaderné hrozby nad Evropou, ale také díky zavedení nových opatření, například asertivního ověřování a inspekcí na místě, vysvětluje Washington Post. Dodává, že v posledních letech však Spojené státy zaznamenaly, že Rusko pod vedením prezidenta Vladimira Putina vyvíjí, testuje a rozmisťuje rakety s plochou dráhou letu typu 9M729, které smlouva zakazuje.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Administrativa předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy proti tomuto porušování smlouvy Ruskem opakovaně protestovala, připomíná vlivný deník. Doplňuje, že bez úspěchu, a tak dne 20. října loňského roku Obamův nástupce Donald Trump oznámil, že Spojené státy od smlouvy odstupují.

"Politická vůle k dodržování (smlouvy) padla," píše americký server. Deklaruje, že ji opustilo Rusko a Trump pouze nehodlal zůstat pozadu.

Ochota pustit se do těžké práce  

Navíc, Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton v úterý prohlásil, že smlouva New START z roku 2010, která omezuje strategické jaderné zbraně dlouhého dosahu, byla "chybná od samého počátku", poukazuje washingtonský deník. Cituje Boltonova slova, že je nepravděpodobné, aby byla platnost dokumentu prodloužena, až v roce 2021 vyprší: "Proč prodlužovat chybný systém, jen abyste mohli říct, že máte smlouvu?"

Bolton a Trump nastínili vizi rozhovorů, které by se týkaly také čínských jaderných zbraní, připouští renomovaný server. Konstatuje, že nápad zní sice rozumně, ale čínský jaderný arzenál v reálu činí pouze zlomek velikosti amerického a ruského, navíc Peking takové jednání odmítá. Washington Post proto pokládá otázku, zda současná administrativa míní svůj návrh vážně, nebo pouze odvádí pozornost.

Smlouvu New START Bolton označil za chybnou kvůli tomu, že se nevztahuje na jaderné zbraně středního dosahu a taktické hlavice, uvádí vlivný deník. Vysvětluje, že taktických atomových zbraní se žádná smlouva netýká, ačkoliv by to bylo rozumné, a dohoda New START měla za cíl omezit především mezikontinentální balistické střely.

Podle editorialu se tak opět nabízí otázka, zda Trumpova administrativa má skutečně v plánu zahájit nová obtížná jednání o taktických jaderných zbraních, nebo pouze vytváří pomyslnou kouřovou clonu.

Náprava "chyb" v dohodách o kontrole zbrojení si žádá politickou vůli, nikoliv jednoduchá gesta, zdůrazňuje prestižní server. Podotýká, že bez smlouvy o raketách středního a kratšího dosahu budou jaderné zbraně méně limitované, a pokládá otázku, zda se svět v důsledku stane bezpečnějším místem.

"Kde je politické odhodlání pustit se do těžké práce - vyjednávání - s cílem odvrátit další závod v jaderném zbrojení?" táže se Washington Post. Dodává, že zatím to není jasné a je na čase to změnit, nikoliv pouze řečnit.     

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úder bouře Imelda: Houston je pod vodou, vyhlášen stav ohrožení

20.09.2019 07:43 Američtí záchranáři ve čtvrtek zachraňovali stovky lidí z rezidenčních čtvrtí texaského Houstonu,…

Trump vyhrál nad Kalifornií. Soud zrušil zákon o zveřejnění daňového…

20.09.2019 07:38 Federální soud v kalifornském Sacramentu vyhověl žádosti prezidentských advokátů, aby zrušil zákon,…

Diplomatická roztržka: USA vyhostí dva kubánské diplomaty, prý jsou…

20.09.2019 07:17 Spojené státy vyhostí dva kubánské diplomaty akreditované při OSN. Podle dnešní informace…

NATO zvoní umíráček? Analytik poukázal na zarážející průzkumy

20.09.2019 00:01 NÁZOR – Většina amerického zahraničněpolitického establishmentu nadále považuje NATO a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama