Trump si zajistil mlčení o svých záletech? Třaskavá kauza opět ožila

Prokuratura státu New York zahájila prošetřování finančních převodů, jimiž si prý Donald Trump v době volební kampaně zajistil mlčení o svých záletech. Napsal to dnes list The New York Times. Okolnosti kolem peněz pro pornohvězdu Stormy Daniels a modelku Karen McDougalovou už zkoumala americká federální prokuratura.

Přidejte svůj názor

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Převody peněz v roce 2016 zařizoval tehdejší Trumpův právník Michael Cohen, který si odpykává tři roky vězení za porušení pravidel financování volební kampaně. Soud totiž dospěl k závěru, že úplatek za mlčení měl posílit Trumpovy šance na volební vítězství, byl výdajem volební kampaně a měl být náležitě deklarován. Trump dal od kauzy ruce pryč a nevěru popřel. Transfer peněz označil za Cohenovu soukromou iniciativu, jež s volbami nesouvisí.

Úřad federálního prokurátora v New Yorku informoval nedávno americké soudy, že vyšetřování plateb oběma ženám uzavřel. Kromě Cohena nebyl nikdo obviněn, i když prokuratura konstatovala, že Trump o převodech peněz věděl a sám je nařídil. Regule ministerstva spravedlnosti USA zakazují obžalovat prezidenta během výkonu jeho funkce.

Věci se teď ujal prokurátor státu New York Cyrus Vance, který si vyžádal finanční dokumentaci od společnosti Trump Organization, která zastřešuje prezidentův realitní byznys. Podle Cohenovy výpovědi to byla právě tato společnost, která mu peníze k převodu poskytla.

Vance chce podle The New York Times prověřit podezření, že ve finančních výkazech ukryla Trump Organization platby pro Stormy Daniels a McDougalovou v kolonce "výdaje na právní služby". Falšování účetních dokumentů je podle zákonů státu New York trestný čin.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Radikálnější boj se změnami klimatu? My mladí jsme nezastavitelní, řečnila…

21.09.2019 21:17 Mladí ekologičtí aktivisté, kteří se dnes shromáždili na vůbec prvním mládežnickém summitu OSN o…

Princ Andrew čelí obvinění. Zneužil mě v koupelně a ložnici, tvrdí…

21.09.2019 20:15 Aktualizováno Pětatřicetiletá Američanka obviňuje britského prince Andrewa, že ji coby 17letou dívku zneužil.…

Podezřelý telefonát na Ukrajinu. Co žádal Trump od Zelenského?

21.09.2019 16:22 Aktualizováno Nadějný demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby…

USA vyšlou vojáky do Saúdské Arábie. Válka s Íránem je na spadnutí?

21.09.2019 12:40 Aktualizováno Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama