USA chtějí vytvořit námořní koalici v Perském zálivu

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes vyjádřil "pevné přesvědčení", že Spojeným státům se podaří vytvořit námořní koalici v Perském zálivu navzdory vlažné reakci amerických spojenců v Evropě a v Asii.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Mike Pompeo
doporučujeme

Ministr obrany Mark Esper, který Pompea doprovází při návštěvě Austrálie, zdůraznil, že USA se staví proti destabilizujícímu chování Číny v jihopacifické oblasti. Pompeo a Esper hovořili s novináři po svém dnešním setkání s australskými protějšky.

USA se snaží přesvědčit spojence o potřebě vytvořit koalici na ochranu lodní dopravy v Perském zálivu a reagovat tak na íránskou hrozbu. Vysocí američtí představitelé ale dnes v Sydney neuvedli žádné podrobnosti o tom, které země by byly ochotny se na koalici podílet.

Podle Pompea probíhá v dané věci mnoho rozhovorů a Esper novinářům řekl, že už dostal dobrou odpověď od spojenců a brzy se dají očekávat určitá oznámení. Australská strana žádné závazky neoznámila.

"Požadavek Spojených států je velmi závažný a velmi komplexní. Proto ho v současné době velmi vážně zvažujeme," řekla australská ministryně obrany Linda Reynoldsová. "Žádné rozhodnutí ještě nepadlo," citovala její prohlášení agentura Reuters. Ministryně řekla, že rozhodnutí bude vycházet z toho, co je v nejlepším zájmu Austrálie.

Esper před novináři v Sydney také ostře odmítl znepokojivý způsob agresivního, destabilizujícího chování Číny v jihopacifické oblasti, zejména v Jihočínském moři. "Jsme pevně přesvědčeni, že žádná země nemůže nebo by neměla dominovat v jihopacifické oblasti a spolupracujeme se svými spojenci a partnery při zajišťování naléhavých bezpečnostních potřeb tohoto regionu," řekl Esper.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok na Oblast 51 se změnil ve fiasko. Skoro nikdo nepřišel

20.09.2019 21:55 Na dlouho očekávané setkání milovníků záhad a mimozemšťanů u přísně střežené americké základny…

Newyorský starosta Bill de Blasio vzdal souboj o Bílý dům. Co se stalo?

20.09.2019 15:51 Newyorský starosta Bill de Blasio dnes v televizi MSNBC oznámil, že odstupuje z boje o…

Tajná Oblast 51 v obležení. Milion lidí chce proniknout dovnitř

20.09.2019 15:36 Aktualizováno Veřejná výzva zaútočit na přísně tajné vládní zařízení Oblast 51 vyvolala obrovský zájem. Místní se…

"Byl lidská špína a pijavice." KLDR oslavuje pád Trumpova poradce Boltona

20.09.2019 14:38 Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil dnes přivítal rezignaci bezpečnostního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama