Motiv střelce z Daytonu je velkou neznámou. Zabil devět lidí včetně své sestry

Čtyřiadvacetiletý běloch, který v noci na neděli před barem v Daytonu v americkém státě Ohio zastřelil devět lidí, byl podle některých milý a bezproblémový, jiní tvrdí, že v minulosti vyhrožoval spolužačkám. Mezi devíti lidmi, které za ani ne minutu před barem zastřelil, je i jeho mladší sestra a šest Afroameričanů, uvedla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Connor Betts se svou sestrou
doporučujeme

"Jsme teprve na samém začátku vyšetřování," řekl v neděli novinářům šéf daytonské policie Richard Biehl. Podle jeho zástupce Matta Carpera nebyla v jeho činu diskriminace některých osob, protože se to seběhlo velmi rychle. Své oběti zastřelil během necelé minuty, než dorazila policejní hlídka, která byla náhodou v blízkosti na obchůzce, a která ho zastřelila.

Útočník Connor Betts měl v době činu na sobě neprůstřelnou vestu a protihluková sluchátka a střílel poloautomatickou puškou, která měla rozšířený zásobník až na sto nábojů. Podle policie ji získal legálně.

Agentura AP přinesla vyjádření dvou mužů, kteří útočníka znali. Podle Mikea Kerna, který se se střelcem znal z místního baru v Bellbrooku na okraji Daytonu, kde Betts žil, byl mladík milý, vždy dobře naladěný a nikdy s ním nebyly problémy. Zajímal se o současné dění i o kulturu a nikdy nemluvil o násilí. Občas zašel do místního baru v Bellbrooku a dal si jedno či dvě piva, uvedl Kern, který Bettse označil za "nejmilejšího mladíka, jakého si dovedete představit".

Barman z Bellbrooku Andy Baker řekl, že Betts byl u něj minulé pondělí a "zdál se být v pohodě". Když se Baker dozvěděl, že Betts zavraždil devět lidí, pomyslel si: "To není vůbec možné, že to byl on."

Betts neměl záznam v trestním rejstříku, studoval psychologii a při studiu pracoval, uvedla policie. Poslední brigádu měl v mexické restauraci ve městě Centerville ve státě Ohio, dříve pracoval i na čerpací stanici. Podle fotografií ze sociálních sítí měl asi dobrý vztah se svou mladší sestrou, která se stala jednou z jeho obětí. Podle spekulací mohla být obětí záměrnou, policie ale uvedla, že ji nezastřelil jako první.

A zatímco motiv Bettsova činu není znám, u Patricka Crusiuse, který několik hodin před ním střílel v obchodním domě v texaském El Pasu na hranicích s Mexikem, mohla být motivem xenofobie. Na sociálních sítích se necelou půlhodinu před střelbou v El Pasu objevil nepodepsaný manifest, v němž se hovoří o "hispánské invazi do Texasu" a o plánu rozdělit Ameriku na území podle ras. Spekuluje se, že autorem textu může být Crusius. Mezi 20 oběťmi tohoto střelce, který je ve vazbě, je sedm Mexičanů.

Kvůli dvěma víkendových útokům budou až do čtvrtka v USA vlajky na půl žerdi na Bílém domě i na dalších federálních budovách, oznámil v neděli na twitteru prezident Donald Trump.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA vyšlou vojáky do Saúdské Arábie. Válka s Íránem je na spadnutí?

21.09.2019 12:40 Aktualizováno Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených…

Princ Andrew čelí obvinění. Zneužil mě v koupelně a ložnici, tvrdí…

21.09.2019 12:04 Pětatřicetiletá Američanka obviňuje britského prince Andrewa, že ji coby 17letou dívku zneužil.…

Největší klimatická stávka v dějinách. Dorazily čtyři miliony lidí, chlubí…

21.09.2019 09:25 Více než čtyři miliony lidí se podle mladé švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové zapojily…

Podezřelý telefonát na Ukrajinu. Co žádal Trump od Zelenského?

21.09.2019 07:49 Nadějný demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama