Trump zmrazil Madurově vládě aktiva v USA, ekonomická blokáda Venezuely začíná

Americký prezident Donald Trump podepsal příkaz, kterým nařídil úplně zmrazit aktiva venezuelské vlády v jurisdikci Spojených států. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na Bílý dům. Tento krok má zvýšit dále tlak na režim prezidenta Nicoláse Madura.

Maduro, Nicolas
doporučujeme

"Aktiva jsou zablokována a nelze je převádět, použít ke splácení, vyvézt, vrátit či jinak s nimi manipulovat," praví se v dokumentu. Zakázány jsou rovněž veškeré transakce s venezuelskými úřady.

"Rozhodl jsem, že je nezbytné zablokovat majetek venezuelské vlády z důvodu pokračující usurpace moci nelegitimním režimem Nicoláse Madura," vysvětlil Trump v dopise zaslaném demokratické předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Podle informací listu The Wall Street Journal má jít o první krok k úplné ekonomické blokádě Caracasu, což by Venezuelu zařadilo po bok zemí, jako je Severní Korea, Írán, Sýrie a Kuba. Trump dal minulý týden najevo, že zvažuje embargo či úplnou izolaci Venezuely.

Spojené státy minulý měsíc vyhlásily sankce proti deseti lidem a třinácti společnostem, které se podle přesvědčení americké administrativy podílejí na korupci a machinacích kolem distribuce potravin ve Venezuele. Výtěžek z podvodů podle amerického ministerstva financí směřuje na účty prezidenta Nicoláse Madura a členů jeho rodiny.

Spojené státy v posledních měsících uvalily na Venezuelu řadu sankcí, které postihly například Madurovo okolí či státní ropnou společnost PDVSA. Washington také za prezidenta považuje Juana Guaidóa, který je opozičním lídrem a šéfem Národního shromáždění vzešlého z voleb v prosinci 2015, jehož legitimitu ale Madurova vláda neuznává.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Spojené arabské emiráty učinily historický krok, prohlásil Biden

13.08.2020 21:17 Izrael a Spojené arabské emiráty učinily historický krok směrem k urovnání sporů na Blízkém východě…

Washington má dohodu SAE s Izraelem za historický moment

13.08.2020 21:15 Aktualizováno Jako "obrovský" krok správným směrem a "historický" moment dnes hodnotili nejvyšší představitelé…

USA zakážou soukromé charterové lety na Kubu, oznámil Pompeo

13.08.2020 20:41 Spojené státy se chystají zakázat soukromé charterové lety mezi USA a Kubou. Na twitteru to dnes…

NYT: Skutečná bilance epidemie v USA už přesáhla 200 tisíc mrtvých

13.08.2020 19:15 Skutečný počet úmrtí způsobený epidemií covidu-19 ve Spojených státech je vyšší než 200.000. Píše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama