Trump zmrazil Madurově vládě aktiva v USA, ekonomická blokáda Venezuely začíná

Americký prezident Donald Trump podepsal příkaz, kterým nařídil úplně zmrazit aktiva venezuelské vlády v jurisdikci Spojených států. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na Bílý dům. Tento krok má zvýšit dále tlak na režim prezidenta Nicoláse Madura.

Přidejte svůj názor 36 komentářů

Maduro, Nicolas
doporučujeme

"Aktiva jsou zablokována a nelze je převádět, použít ke splácení, vyvézt, vrátit či jinak s nimi manipulovat," praví se v dokumentu. Zakázány jsou rovněž veškeré transakce s venezuelskými úřady.

"Rozhodl jsem, že je nezbytné zablokovat majetek venezuelské vlády z důvodu pokračující usurpace moci nelegitimním režimem Nicoláse Madura," vysvětlil Trump v dopise zaslaném demokratické předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Podle informací listu The Wall Street Journal má jít o první krok k úplné ekonomické blokádě Caracasu, což by Venezuelu zařadilo po bok zemí, jako je Severní Korea, Írán, Sýrie a Kuba. Trump dal minulý týden najevo, že zvažuje embargo či úplnou izolaci Venezuely.

Spojené státy minulý měsíc vyhlásily sankce proti deseti lidem a třinácti společnostem, které se podle přesvědčení americké administrativy podílejí na korupci a machinacích kolem distribuce potravin ve Venezuele. Výtěžek z podvodů podle amerického ministerstva financí směřuje na účty prezidenta Nicoláse Madura a členů jeho rodiny.

Spojené státy v posledních měsících uvalily na Venezuelu řadu sankcí, které postihly například Madurovo okolí či státní ropnou společnost PDVSA. Washington také za prezidenta považuje Juana Guaidóa, který je opozičním lídrem a šéfem Národního shromáždění vzešlého z voleb v prosinci 2015, jehož legitimitu ale Madurova vláda neuznává.

Loading...
Vstupte do diskuze (36)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa

23.08.2019 19:43 Aktualizováno Ve věku 79 let dnes zemřel americký miliardář a filantrop David Koch, který patřil spolu s bratrem…

Obchodní válka pokračuje: Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit…

23.08.2019 18:25 Prezident Spojených států Donald Trump dnes vyzval americké firmy k hledání alternativ k podnikání…

Airbus musel nouzově přistát v Honolulu, pasažéři se dusili zplodinami

23.08.2019 14:56 Na letišti v havajském hlavním městě Honolulu nouzově přistálo letadlo s bezmála 200 cestujícími…

Nový Tomahawk dráždí Rusko. Putin nařídil symetrickou odpověď na test USA

23.08.2019 14:28 Ruský prezident Vladimir Putin na poradě bezpečnostní rady státu dnes nařídil ministerstvům obrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama