Brazilský prezident Bolsonaro schálil kontroverzní dekret, cílí na média

Brazilský prezident Jair Bolsonaro schválil kontroverzní dekret, který cílí na finanční příjmy tištěných médií. Prohlásil přitom, že nařízení je motivováno pomstou za to, jak o něm noviny psaly v době prezidentské kampaně. Po vlně kritiky však toto zdůvodnění popřel.

Přidejte svůj názor

Jair Bolsonaro
doporučujeme

Společnosti obchodované na burze v Brazílii mají povinnost zveřejňovat své hospodářské výsledky v tisku. Za tím účelem si musí pořídit reklamní prostor, který v novinách zabírá několik stránek a je pro tato média významným zdrojem příjmů. Bolsonarův dekret tuto povinnost ruší.

Podle nového předpisu společnosti mohou výsledky zveřejnit buď v úředním věstníku nebo na internetových stránkách brazilské komise pro burzy a cenné papíry.

"Byl jsem zvolen prezidentem i přes útoky téměř všech médií, která mě nazývala rasistou, fašistou... Tímto dekretem jim to náležitě vrátím," prohlásila hlava státu při slavnostním otevření továrny v Sao Paulu. Tento výrok vzbudil vlnu kritiky a prezident ho vzal následně zpátky. Navzdory tomu, co předtím prohlásil, později tvrdil, že se nejedná o pomstu vůči tisku.

Bolsonaro se ve svých projevech zaměřoval především na ekonomický list Valor Economico. "Doufám, že Valor Economico tento provizorní dekret přežije, opravdu doufám," prohlásil s úsměvem prezident. Prezident je s listem ve sporu už od dob prezidentské kampaně, opakovaně ho nařknul, že na něj útočí. List jej zase obvinil z toho, že mu nechce poskytovat rozhovory.

Valor Economico rovněž v úterý vydal reportáž o prezidentově synovi Carlosovi Bolsonarovi, který dělá svému otci poradce. Bolsonaro mladší v reakci na reportáž list kritizoval na facebooku a obhajoval dekret, který podle něj podpoří brazilskou ekonomiku.

Ačkoliv je dekret v platnosti od úterý, kdy byl zveřejněn v úředním věstníku, jedná se zatím o takzvané provizorní opatření, které musí ještě definitivně schválit parlament.

Bolsonaro se ujal úřadu letos v lednu. Kvůli jeho provokativnímu vyjadřování a názorům podobným americkému prezidentovi mu někteří přezdívají "tropický Trump". Podobně jako Trump má také v oblibě sociální sítě a útočí na tradiční média.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spojené státy jsou odsouzeny k porážce? Politolog upozornil na závažný…

21.09.2019 00:01 NÁZOR - "Nepřítel se dostal ke slovu." Tato slova, která s oblibou užívají američtí vojenští…

Útok na Oblast 51 se změnil ve fiasko. Skoro nikdo nepřišel

20.09.2019 21:55 Na dlouho očekávané setkání milovníků záhad a mimozemšťanů u přísně střežené americké základny…

Newyorský starosta Bill de Blasio vzdal souboj o Bílý dům. Co se stalo?

20.09.2019 15:51 Newyorský starosta Bill de Blasio dnes v televizi MSNBC oznámil, že odstupuje z boje o…

Tajná Oblast 51 v obležení. Milion lidí chce proniknout dovnitř

20.09.2019 15:36 Aktualizováno Veřejná výzva zaútočit na přísně tajné vládní zařízení Oblast 51 vyvolala obrovský zájem. Místní se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama