Trumpův exporadce McGahn musí promluvit, žádají kongresmani. Podali žalobu

Právní výbor americké Sněmovny reprezentantů, který ovládá Demokratická strana, ve středu požádal federální soud, aby donutil exporadce prezidenta Donalda Trumpa Dona McGahna k výpovědi v souvislosti s vyšetřováním ruského vlivu na americké volby v roce 2016.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kapitol Spojených států amerických
doporučujeme

Výbor v dubnu McGahna předvolal, aby odpověděl na otázky ohledně údajné snahy Trumpa bránit vyšetřování, Bílý dům ale někdejšímu poradci zabránil v uposlechnutí obsílky. Kongresmani v žalobě předložené soudu ve Washingtonu uvádí, že výpověď McGahna je klíčová pro případné zahájení ústavní žaloby vůči Trumpovi, tedy tzv. impeachmentu.

Zpravodajský web Axios napsal, že McGahn byl při vyšetřování ruského vměšování do posledních prezidentských voleb klíčovým svědkem zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Absolvoval přes 30 hodin výslechů a federálním vyšetřovatelům řekl, že na něj Trump opakovaně tlačil, aby zařídil Muellerův konec v pozici šéfa vyšetřování. Trump po něm prý také chtěl, aby následně popřel, že takové instrukce dostal.

Agentura Reuters označuje žalobu za nejnovější krok demokratů ve sněmovně k zahájení impeachmentu. Minulý týden právní výbor požádal soud o umožnění přístupu k utajovaným dokumentům z Muellerovy zprávy. Podle předsedy výboru Jerryho Nadlera bude výsledek obou žalob pravděpodobně známý do konce října.

Podle Reuters si demokraté od žalob slibují nabourání dosavadní strategie Bílého domu, který nařizuje bývalým i současným Trumpovým poradcům, aby v Kongresu nesvědčili a aby zákonodárcům neposkytovali interní dokumenty. McGahna pak vnímají jako osobu, jejíž svědectví by mohlo být pro Trumpa pohromou.

"Don je přesvědčen, že nebyl svědkem žádného porušování zákona," reagoval v prohlášení McGahnův právník. Americký prezident prý svému poradci nařídil nevypovídat v Kongresu, pokud se Bílý dům s právním výborem nedohodne na podmínkách slyšení. "Don se bude řídit instrukcemi svého bývalého klienta, nerozhodnou-li federální soudy jinak," píše se v prohlášení.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Venezuelu drtí inflace. Kuře stojí 80 tisíc, minimální mzda vzroste o 350…

15.10.2019 08:45 Venezuela kvůli obří inflaci prudce zvýší minimální mzdu. Včetně odměn by brzy mohla vrůst o více…

USA udeřily: Sankce na Turecko, Trump vyzval Erdogana k zastavení bojů s…

15.10.2019 07:17 Americký prezident Donald Trump vyzval svého tureckého kolegu Recepa Tayyipa Erdogana k okamžitému…

Trump zabředá do úzkých. Z Washingtonu znějí slova o další špinavé aféře

15.10.2019 00:01 NÁZOR - Je stále jasnější, že podezřelé praktiky amerického prezidenta Donalda Trumpa na Ukrajině…

Masakr policistů v Mexiku. Drogový kartel zabil 14 strážců zákona

14.10.2019 19:49 Čtrnáct policistů zabili podle všeho členové obávaného drogového kartelu ve státě Michoacán,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama