Umělci provokují Trumpa. Mexickou zeď opatřili houpačkami, teď přibylo další dílo

Jižní stranu hraniční zdi mezi USA a Mexikem od konce týdne zdobí portréty několika lidí, kteří byli v dospělosti vyhoštěni ze Spojených států, protože tam v dětství přišli nelegálně. K malbám jsou připojeny tzv. QR kódy, které návštěvníky odkazují na webovou stránku s příběhy těchto přistěhovalců.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

O nové umělecké instalaci na pláži u města Tijuana napsala agentura AP.

Na hraniční zdi postavené z železných tyčí je obličej deportovaného veterána americké armády i tváře dvou vyhoštěných matek, jejichž děti se narodily v USA. Také je zde vyobrazen muž, jemuž by právo na pobyt ve Spojených státech zajistilo opatření z éry exprezidenta Baracka Obamy, byl však deportován necelý rok předtím, než program chránící dětské nelegální imigranty v roce 2012 nabyl účinnosti.

zdroj: YouTube

V novém projektu se mísí bohatá mexická tradice nástěnné malby a jistá tradice "interaktivního či performativního" umění spojeného s hraniční zdí, píše AP. Odkazuje tím mimo jiné na událost z konce července, kdy umělci na hraniční bariéru namontovali tři růžové houpačky, které mohli společně používat lidé z obou stran.

zdroj: YouTube

Strůjcem nejnovější instalace je 28letá Lizbeth De La Cruz Santanaová, která se narodila v Kalifornii jakožto dcera přistěhovalce, jenž do USA přišel nelegálně. "Interaktivní" série portrétů je součástí její dizertační práce na univerzitě v kalifornském Davisu. Většinu malování však obstarali samotní vyhoštění přistěhovalci, a to pod vedením 32letého umělce Maura Carrery.

Pro Carreru má podle AP projekt rovněž velký osobní význam, neboť jde o mexického rodáka, který se do USA dostal nelegálně jako nemluvně, nakonec se mu však podařilo získat povolení k pobytu. "Mám pocit, že jsem přímo uprostřed téhle debaty," řekl Carrera. Cílem projektu je podle něj "zviditelnit lidi, kteří jsou na pozadí politiky".

Osud přistěhovalců, kteří do Spojených států přišli nelegálně v dětském věku, je poslední dva roky předmětem živé polemiky. Americký prezident Donald Trump v roce 2017 oznámil, že Obamův program na jejich ochranu, známý pod zkratkou DACA, zruší.

Několik soudů ale Trumpovo rozhodnutí zablokovalo a tahanice se pak dostala až nejvyššímu soudu. Ten ale v lednu odmítl o zrušení ochrany pro "snílky" (dreamers) jednat a program DACA, z něhož těží 700.000 až 800.000 lidí, tak platí nadále.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA zemřelo za jediný den 1783 lidí s koronavirem

10.04.2020 04:15 Ve Spojených státech zemřelo ve čtvrtek 1783 lidí infikovaných koronavirem Sars-CoV-2. Ukazovaly to…

V nemocnici v Americe leží nakažená žena. Jako jediná na světě má podivné…

09.04.2020 22:05 Aktualizováno V jedné z amerických nemocnic leží žena středního věku nakažená koronavirem. Na rozdíl od…

V USA již zemřelo téměř 16 tisíc nakažených koronavirem

09.04.2020 21:05 Aktualizováno Pandemie nemoci covid-19 si ve Spojených státech vyžádala již bezmála 16.000 lidských životů.…

Trump chce znovuotevřít ekonomiku s "velkým rachotem"

09.04.2020 20:32 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času řekl, že by chtěl ekonomiku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy