Prezidentem Guatemaly bude konzervativec Giammattei, porazil bývalou první dámu

Novým prezidentem středoamerické Guatemaly se stane konzervativní kandidát Alejandro Giammattei, který v nedělním druhém kole voleb přesvědčivě porazil svou soupeřkou, bývalou první dámu Sandru Torresovou. Podle téměř úplných výsledků získal Giammattei 59 procent hlasů. Pro Torresovou, která už svou porážku uznala, hlasovalo 41 procent voličů.

Přidejte svůj názor

Alejandro Giammattei (Guatemala)
doporučujeme

Giammattei, který se o prezidentskou funkci ucházel již počtvrté, byl považován za favorita druhého kola, ačkoli v tom prvním v červnu vyhrála Torresová. Už krátce po uzavření volebních místností v noci na dnešek pak Giammattei oznámil své vítězství a řekl, že zvolení hlavou státu považuje za velkou čest. "Přestavíme Guatemalu. Slovy nedokážu povědět, jak jsem vděčný," řekl budoucí prezident svým příznivcům.

Volební účast byla podle předběžných údajů nízká: k urnám přišlo jen kolem 42 procent z osmi milionů oprávněných voličů, uvedla agentura AP.

Třiašedesátiletý šéf strany pravého středu Vamos (Pojďme) má pověst tvrdého odpůrce zločinu, chce opět zavést trest smrti, ostře se staví proti potratům, sňatkům homosexuálů a podporuje rodinné hodnoty.

S Torresovou, jejíž bývalý manžel Álvaro Colom byl prezidentem v letech 2008 až 2012, ho nicméně pojí odpor ke kontroverzní dohodě o migraci s USA. Tu země uzavřela v červenci ještě za vlády nynějšího prezidenta Jimmyho Moralese.

Součástí dohody je to, že Guatemala získá status takzvané bezpečné třetí země. Všichni migranti, kteří Guatemalou na cestě do USA projdou, tak budou muset požádat o azyl právě v této zemi. Obyvatelé chudého středoamerického státu se kvůli tomu obávají přílivu migrantů, o které se budou muset úřady postarat.

Giammattei krátce po oznámení svého vítězství o dohodě mluvil: podle něj Guatemala nemá kapacitu na to, aby přijímala cizí migranty, kteří míří do USA, a pokusí se proto s Washingtonem domluvit na změnách v přijatém dokumentu. Podle agentury Reuters ale zatím není jasné, zda bude nový prezident vůbec mít možnost dohodu jakkoli upravovat nebo Spojeným státům odepřít její plnění.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změní Trump názor? Tálibán je ochoten obnovit jednání s USA

18.09.2019 14:03 Islamistické hnutí Tálibán je připraveno obnovit mírové rozhovory se Spojenými státy.…

Spojené státy mají "zamířeno a nabito"? Írán hodil rukavici, zní z USA

18.09.2019 12:00 NÁZOR - Ať už sobotní útok na saúdská ropná zařízení spáchali jemenští povstalci, iráčtí ši'ítští…

Jak z hororu. V Mexiku našli 29 těl, byla ve více než sto pytlích

18.09.2019 08:47 Mexické úřady v úterý oznámily nález 29 těl v utajeném masovém hrobě ve státě Jalisco na západě…

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň, žene se k Bermudám

18.09.2019 08:16 Hurikán Humberto v úterý zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama