Ve Venezuele bojuje parlament s nejvyšším soudem, další poslanci přišli o imunitu

Venezuelský nejvyšší soud v pondělí nařídil zbavit imunity trojici opozičních poslanců kvůli obviněním z vlastizrady či vzpoury. Informovala o tom venezuelská média.

Maduro, Nicolas
doporučujeme

Tribunál nakloněný autoritářskému prezidentu Nicolási Madurovi v tažení proti opozicí ovládanému zákonodárnému sboru již přispěl k odebrání imunity téměř tří desítek opozičních poslanců.

Trojice Juan Pablo García, José Guerra a Tomás Guanipa se podle generálního prokurátora Tareka Williama Saaba dopustila vedle zmíněných zločinů rovněž občanské neposlušnosti či veřejného podněcování k porušování zákonů a k nenávisti. Soud Saabovu návrhu na zbavení imunity vyhověl a nařídil Ústavodárnému shromáždění složenému z Madurových spojenců, aby o její odebrání formálně schválilo.

Opoziční představitelé označili krok za další svévolný útok na politiky vyjadřující nesouhlas s nedemokratickými postupy Madura a jeho vlády. "Poslanec García představuje nezpochybnitelné hodnoty Venezuelana, odvahu, důstojnost a touhu po svobodné Venezuele," napsala na twitteru exposlankyně a jedna z opozičních vůdkyň María Corina Machadová.

Podle zpravodajského webu infobae.com již Madurův režim zbavil imunity 26 poslanců, z nichž šest již muselo kvůli soudům opustit posty zákonodárců.

Venezuelský parlament přišel o většinu svých pravomocí po vytvoření Ústavodárného shromáždění, do něhož nechal Maduro předloni zvolit své lidi v reakci na to, že parlament o rok dříve poprvé po 16 letech ovládla opozice. Předseda parlamentu Juan Guaidó se letos v lednu prohlásil prozatímním prezidentem a pokouší se přimět k odchodu Madura, jenž je podle opozice odpovědný za porušování lidských práv, zničení hospodářství a rozpoutání humanitární krize. Socialistický vůdce však odstoupit odmítá a opozici viní ze snahy o puč, kterou ospravedlňuje tažení proti jejím představitelům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump zakázal obchodovat s čínskými vlastníky TikToku a WeChatu

07.08.2020 10:31 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump vydal příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované…

FBI dopadla uprchlého vězně, na útěku byl 46 let

07.08.2020 10:22 Vězeň, kterému se podařilo uprchnout z vězení před 46 lety, je už zase zpátky v cele, ohlásil…

Demokraté chtějí, aby Fed bojoval proti rasovým nerovnostem

07.08.2020 09:10 Američtí zákonodárci z opoziční Demokratické strany představili nový návrh zákona, který by…

Koronavirem se ve světě nakazilo přes 19 milionů lidí, nejvíc úmrtí…

07.08.2020 08:20 Koronavirem se nakazilo více než 19 milionů lidí na světě a 713.845 pacientů komplikacím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama