Ve Venezuele bojuje parlament s nejvyšším soudem, další poslanci přišli o imunitu

Venezuelský nejvyšší soud v pondělí nařídil zbavit imunity trojici opozičních poslanců kvůli obviněním z vlastizrady či vzpoury. Informovala o tom venezuelská média.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Maduro, Nicolas
doporučujeme

Tribunál nakloněný autoritářskému prezidentu Nicolási Madurovi v tažení proti opozicí ovládanému zákonodárnému sboru již přispěl k odebrání imunity téměř tří desítek opozičních poslanců.

Trojice Juan Pablo García, José Guerra a Tomás Guanipa se podle generálního prokurátora Tareka Williama Saaba dopustila vedle zmíněných zločinů rovněž občanské neposlušnosti či veřejného podněcování k porušování zákonů a k nenávisti. Soud Saabovu návrhu na zbavení imunity vyhověl a nařídil Ústavodárnému shromáždění složenému z Madurových spojenců, aby o její odebrání formálně schválilo.

Opoziční představitelé označili krok za další svévolný útok na politiky vyjadřující nesouhlas s nedemokratickými postupy Madura a jeho vlády. "Poslanec García představuje nezpochybnitelné hodnoty Venezuelana, odvahu, důstojnost a touhu po svobodné Venezuele," napsala na twitteru exposlankyně a jedna z opozičních vůdkyň María Corina Machadová.

Podle zpravodajského webu infobae.com již Madurův režim zbavil imunity 26 poslanců, z nichž šest již muselo kvůli soudům opustit posty zákonodárců.

Venezuelský parlament přišel o většinu svých pravomocí po vytvoření Ústavodárného shromáždění, do něhož nechal Maduro předloni zvolit své lidi v reakci na to, že parlament o rok dříve poprvé po 16 letech ovládla opozice. Předseda parlamentu Juan Guaidó se letos v lednu prohlásil prozatímním prezidentem a pokouší se přimět k odchodu Madura, jenž je podle opozice odpovědný za porušování lidských práv, zničení hospodářství a rozpoutání humanitární krize. Socialistický vůdce však odstoupit odmítá a opozici viní ze snahy o puč, kterou ospravedlňuje tažení proti jejím představitelům.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věznění migrantů je proti lidskosti? Chystaný plán sklízí tvrdou kritiku

22.08.2019 22:23 Aktualizováno NÁZOR – Americká administrativa ve středu oznámila plán vytvořit síť detenčních center, kde by…

USA a KLDR obnoví jednání o denuklearizaci? Ledy se hnuly, naznačil poradce

22.08.2019 17:22 Spojené státy a Severní Korea brzy obnoví jednání o denuklearizaci, která stagnují od únorového…

Trump odmítl, že je antisemita či rasista. Pokládá se za vyvoleného

22.08.2019 14:38 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump odmítl obvinění z antisemitismu, které si od některých kritiků…

Přísnější kontrola zbraní? Trump byl pro, po telefonátu z mocné asociace…

22.08.2019 12:05 Po útocích střelců v Texasu a Ohiu naznačovala vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama