USA se spojenci jednají o rozmístění raket v Asii, Čína hrozí odvetou

Washington jedná se spojenci o možném rozmístění raket středního a krátkého doletu v Asii. Napsala to dnes agentura AP s odvoláním na vysoce postavené pracovnice ministerstva zahraničí USA. Konzultace probíhají na základě nedávného rozhodnutí americké vlády odstoupit od smlouvy s Ruskem o omezení tohoto druhu zbraní.

Depot Parris Island v Jižní Karolíně je místo, kde se mladí armádní rekruti připravují na bojové nasazení v případě bojového konfliktu.
doporučujeme

Rozhodnutí opustit smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) padlo v USA letos v únoru a platnost smlouvy skončila počátkem srpna. Z porušování dohody se obviňují vzájemně Moskva i Washington. Den po vypršení platnosti americký ministr obrany Mark Esper uvedl, že by podpořil brzké rozmístění konvenčních raket středního doletu v Asii.

Konzultace o rozmístění raket dnes novinářům potvrdila náměstkyně amerického ministra zahraničí pro kontrolu zbrojení a mezinárodní bezpečnost Andrea Thompsonová. "Bude to svrchované rozhodnutí příslušných států. Jakýkoli krok v regionu bude konzultován s našimi spojenci, není to jednostranné americké rozhodnutí," řekla diplomatka.

Žádné konkrétní země Thompsonová nejmenovala, podle expertů jsou ale hlavními kandidáty Japonsko, Jižní Korea a Austrálie, které s USA spojují obranné smlouvy.

Všeobecně se má za to, že krok Washingtonu vyvolalo rostoucí vyzbrojování Číny. Peking varoval, že v případě rozmístění amerických raket podnikne odvetná opatření.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Brazílii přibylo za den znovu přes 50 000 nákaz koronavirem

08.08.2020 01:19 Brazílie za poslední den opět zaznamenala více než 50.000 nákaz koronavirem a více než 1000 úmrtí…

Kongres má dle soudu právo předvolat Trumpova exporadce McGahna

07.08.2020 18:42 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa neuspěla u federálního odvolacího soudu, který…

USA uvalily sankce na činitele Hongkongu včetně Lamové

07.08.2020 18:02 Spojené státy dnes uvalily sankce na správkyni Hongkongu Carrie Lamovou a dalších deset činitelů z…

USA registrují již přes 160 tisíc mrtvých s covidem-19

07.08.2020 17:15 Ve Spojených státech zemřelo již více než 160.000 lidí s nemocí covid-19, kterou vyvolává nový…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama