Viceadmirál Maguire nastupuje do čela DNI. Proč si ho Trump vybral? Záhada

Dosavadní ředitel americké protiteroristické ústředny Joseph Maguire dnes nastupuje do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI), kterou po dvouapůlletém působení v čele amerického civilního a vojenského špionážního aparátu uvolňuje Dan Coats.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

Viceadmirál Maguire si jako ředitel Národního protiteroristického střediska (NCTC) vydobyl uznání zpravodajské komunity jako zkušený stratég, který se nebude bát říkat prezidentovi pravdu, napsal server Politico.

Coats neodchází úplně v dobrém, s Trumpem měl spory kvůli rozsahu ruského vměšování do amerických voleb, hodnocení severokorejské jaderné strategie nebo působení teroristické sítě Islámský stát. Nahradit v čele DNI ho měl původně republikánský kongresman John Ratcliffe, který se ale kandidatury počátkem srpna vzdal.

Proč si Trump vybral Maguirea, není americkým komentátorům zcela jasné. Sedmašedesátiletý rodák z New Yorku, který se prý s Trumpem donedávna osobně neznal, věnoval většinu aktivní kariéry armádě, do čela protiteroristické ústředny NCTC ho prezident jmenoval teprve loni v prosinci.

Špionážní experti ale jeho jmenování podle listu The Washington Post přijali s úlevou, protože Maguire má zkušenosti s řízením armádních speciálních operací a osvědčil se údajně jako odpovědný velitel. Má prý také podporu Senátu dostatečnou pro definitivní potvrzení ve funkci.

Americká média upozorňují, že nejbližším Maguireovým přítelem je admirál William McRaven, který v roce 2011 řídil smrtící misi proti vůdci Al-Káidy Usámovi bin Ládinovi. Za pozoruhodnější označují skutečnost, že McRaven patří ke kritikům prezidenta Trumpa, kterého označuje za "největší ohrožení demokracie" v USA.

DNI zastřešuje šestnáct amerických civilních a vojenských rozvědek a koordinuje jejich činnost. Šéf DNI má status člena vlády, je podřízen přímo prezidentovi a působí rovněž jako jeho hlavní poradce v otázkách národní bezpečnosti zasahujících do sféry tajných služeb.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud v USA vydal příkaz k zadržení íránského tankeru Grace 1

17.08.2019 22:24 Federální soud ve Washingtonu vydal příkaz k zadržení íránského tankeru Grace 1, který se chystá…

USA dočasně prodlouží výjimku firmě Huawei

17.08.2019 11:35 Americké ministerstvo obchodu patrně prodlouží výjimku firmě Huawei, která čínské společnosti…

Lidé chtěli pomoci uprchlíkům. Dopadlo to hodně špatně

16.08.2019 22:34 Aktualizováno Spojené státy pobouřil případ, který se odehrál ve státě Rhode Island. Pracovník tamního centra pro…

Na pláži na Kubě udeřil blesk, zabil pět lidí

16.08.2019 22:31 Pět lidí zabil ve čtvrtek blesk na pláži při bouři, která udeřila na západě Kuby. Jeden člověk byl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama