Rusko modernizuje arzenál s užitím kradených technologií, tvrdí Bolton

Nové ruské zbraně včetně nadzvukových raket byly z velké části vyvinuty s pomocí technologií ukradených ve Spojených státech. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí Hlas Ameriky to dnes prohlásil bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton.

Přidejte svůj názor 120 komentářů

Bolton, John
doporučujeme

Při testu na severu Ruska, při němž zřejmě explodoval jaderný pohon rakety, se podle Boltona "někde stala velká chyba".

"Víme toho víc, než mohu zveřejnit," řekl poradce prezidenta Donalda Trumpa k dosud ne zcela objasněné havárii, při níž v polárním vojenském prostoru v Archangelské oblasti zahynulo nejméně pět lidí.

"Je to příklad, jak se Rusko snaží pokročit ve své schopnosti dopravit jaderné zbraně k cíli. Někde se zjevně stala velká chyba, ale ukazuje to, že i když ruská ekonomika velikostí odpovídá například nizozemské, vynakládá na obranu dost peněz, aby modernizovala svůj jaderný arzenál," řekl Bolton.

Poradce upřesnil, že jde o "nadzvukové rakety a střely s plochou dráhou letu z velké části založené na ukradených amerických technologiích". Skutečnost, že těmito technologiemi může disponovat Rusko a mohly by je dostat i jiné země, je "velkým ohrožením Spojených států a jejich spojenců".

Při výbuchu u severoruského Severodvinsku minulý týden zahynulo nejméně pět lidí, další tři byli převezeni do blíže neurčeného odborného zdravotnického zařízení v Moskvě, pravděpodobně kvůli radioaktivnímu ozáření. Ruská i západní média shodně uvádějí, že exploze nastala při manipulaci s malým jaderným zařízením, které má pohánět novou raketu s plochou dráhou letu.

Loading...
Vstupte do diskuze (120)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump: Žádná země mi před volbami nepomáhá

25.02.2020 21:16 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes v Dillí řekl, že mu žádná země před prezidentskými volbami…

Bílý dům požádal o mimořádné finance pro boj s koronavirem

25.02.2020 15:40 Bílý dům požádal Kongres o mimořádných 1,8 miliardy dolarů (42 miliard korun) na řešení epidemie…

Trump: Indie od USA nakoupí zbraně za tři miliardy dolarů

25.02.2020 12:14 Aktualizováno Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliard korun). Po jednání s…

Úřad šerifa v Oregonu přijal do služby psa z České republiky

25.02.2020 07:42 Úřad šerifa v oregonském okrese Umatilla ve Spojených státech po letech přijal do služby psa,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama