Horor v "domě smrti". Znásilněná Brazilka má po letech šanci na spravedlnost

Federální odvolací soud v Brazílii poprvé rozhodl, že mučení spáchané za vojenské diktatury nepodléhá amnestii. Uvedla to ve čtvrtek agentura AP. Podle právníků toto rozhodnutí mění předchozí rozsudky opírající se o brazilský zákon o amnestii, ale mohl by je ještě zvrátit nejvyšší soud.

Přidejte svůj názor

Násilí
doporučujeme

Podle soudu může být bývalý poddůstojník Antônio Waneir Pinheiro de Lima stíhán za únos a znásilnění Inês Etienne Romeuové v "domě smrti" ve státu Rio de Janeiro.

Tato vládní budova byla využívána k tajnému věznění, mučení a zabíjení odpůrců vojenského režimu z let 1964 až 1985. V mučírně byly zavražděny asi dvě desítky lidí, Romeuová jako jediná přežila.

Podrobnosti, které uvedla, by mohly dostat za mříže muže, který ji během jejího zajetí znásilnil, uvedl server BBC News. Seržanta Limu až dosud chránil zákon o amnestii z roku 1979, znemožňující postavit před soud vojáky za "politické zločiny" spáchané mezi zářím 1961 až srpnem 1979. Tento zákon v roce 2010 potvrdil brazilský nejvyšší soud.

Odvolací soud ale nyní rozhodl, že tato ustanovení se nevztahují na znásilnění někdejší levicové aktivistky, která uvěznění v tajné mučírně dokázala přežít předstíráním, že ji věznitelé získali na svou stranu.

Za vojenské diktatury bylo zavražděno či zmizelo okolo čtyř stovek lidí, připomněla BBC. Podrobná výpověď Romeuové o měsících strávených v "domě smrti" se stala klíčem k odhalení excesů, jakých se vojáci dopouštěli.

Rozhodnutí soudu přišlo v době, kdy krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro vyjadřuje nostalgii za érou vojenské diktatury.

Prokurátoři se již dříve snažili bývalého seržanta Limu stíhat za zločiny spáchané v tajné mučírně v 70. letech, ale soudce státu Rio de Janeiro jej odmítl postavit před soud s argumentem, že Limu chrání zákon o amnestii. Prokurátoři se odvolali a soudci federálního tribunálu v poměru dva ku jednomu rozhodli případ proti seržantu Limovi otevřít. Akceptovali argument, že Lima je obviněn ze zločinů proti lidskosti, na které se zákon o amnestii nevztahuje.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok na pravdu. Profesoři promluvili o tom, co se děje v Amazonii

25.08.2019 00:01 NÁZOR - Před šestnácti lety v horkém dni na jihovýchodě Amazonského pralesa, jsme si sedli na…

Zálusk USA na Arktidu roste. V Grónsku hodlají znovu otevřít konzulát

24.08.2019 20:47 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa má v plánu otevřít příští rok v Grónsku nový konzulát.…

V Amazonii zuří 2500 požárů. Bude povolána armáda, pomoc nabízí Trump i…

24.08.2019 19:28 Aktualizováno Brazilský prezident Jair Bolsonaro v pátek podpisem dekretu umožnil nasazení armády do boje s…

Na letišti v Uruguayi zadrželi Čecha, v kufru pašoval pět kilo kokainu

24.08.2019 16:57 Aktualizováno Na letišti u uruguayské metropole Montevideo byl v pátek zadržen český občan, který měl v kufru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama