Horor v "domě smrti". Znásilněná Brazilka má po letech šanci na spravedlnost

Federální odvolací soud v Brazílii poprvé rozhodl, že mučení spáchané za vojenské diktatury nepodléhá amnestii. Uvedla to ve čtvrtek agentura AP. Podle právníků toto rozhodnutí mění předchozí rozsudky opírající se o brazilský zákon o amnestii, ale mohl by je ještě zvrátit nejvyšší soud.

Přidejte svůj názor

Násilí
doporučujeme

Podle soudu může být bývalý poddůstojník Antônio Waneir Pinheiro de Lima stíhán za únos a znásilnění Inês Etienne Romeuové v "domě smrti" ve státu Rio de Janeiro.

Tato vládní budova byla využívána k tajnému věznění, mučení a zabíjení odpůrců vojenského režimu z let 1964 až 1985. V mučírně byly zavražděny asi dvě desítky lidí, Romeuová jako jediná přežila.

Podrobnosti, které uvedla, by mohly dostat za mříže muže, který ji během jejího zajetí znásilnil, uvedl server BBC News. Seržanta Limu až dosud chránil zákon o amnestii z roku 1979, znemožňující postavit před soud vojáky za "politické zločiny" spáchané mezi zářím 1961 až srpnem 1979. Tento zákon v roce 2010 potvrdil brazilský nejvyšší soud.

Odvolací soud ale nyní rozhodl, že tato ustanovení se nevztahují na znásilnění někdejší levicové aktivistky, která uvěznění v tajné mučírně dokázala přežít předstíráním, že ji věznitelé získali na svou stranu.

Za vojenské diktatury bylo zavražděno či zmizelo okolo čtyř stovek lidí, připomněla BBC. Podrobná výpověď Romeuové o měsících strávených v "domě smrti" se stala klíčem k odhalení excesů, jakých se vojáci dopouštěli.

Rozhodnutí soudu přišlo v době, kdy krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro vyjadřuje nostalgii za érou vojenské diktatury.

Prokurátoři se již dříve snažili bývalého seržanta Limu stíhat za zločiny spáchané v tajné mučírně v 70. letech, ale soudce státu Rio de Janeiro jej odmítl postavit před soud s argumentem, že Limu chrání zákon o amnestii. Prokurátoři se odvolali a soudci federálního tribunálu v poměru dva ku jednomu rozhodli případ proti seržantu Limovi otevřít. Akceptovali argument, že Lima je obviněn ze zločinů proti lidskosti, na které se zákon o amnestii nevztahuje.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změna politiky USA není možná? Analytik nastínil, jak to chodí ve…

18.02.2020 00:01 NÁZOR - Prezidentská volební kampaň ve Spojených státech může být vzrušující, ohromující,…

Není úniku. Migrační politika USA a Mexika má ničivý dopad na zdraví…

17.02.2020 18:05 Nová migrační politika Spojených států a Mexika udržuje mnohé obyvatele Střední Ameriky v…

Maduro k smíchu. Vojenské cvičení odhalilo mizérii socialistické Venezuely

17.02.2020 15:00 Vojenské cvičení, jehož se o víkendu ve Venezuele podle vlády zúčastnilo přes dva miliony vojáků a…

Trump pompézně zahájil kampaň na Floridě, "vtrhl" na automobilový závod…

17.02.2020 13:11 Americký prezident Donald Trump v neděli zahájil volební kampaň na Floridě, když ve městě Daytona…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama