Trump chce koupit Grónsko. To je opožděný aprílový žert? zní z Dánska

Americký prezident Donald Trump uvažuje o nákupu Grónska, autonomního území Dánska a největšího ostrova na světě. List The Wall Street Journal (WSJ) ve čtvrtek napsal, že bývalý realitní magnát se v Bílém domě s plánem svěřil svým poradcům a pověřil je, aby možnost prozkoumali. Do jaké míry svůj plán myslí vážně, není jasné.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Trump se prý svých poradců několikrát při různých neformálních příležitostech zeptal, jestli je nákup Grónska uskutečnitelný. Zaujaly ho tamní bohaté nerostné zdroje a značný geopolitický význam. Někteří lidé z prezidentova okolí podle WSJ plán podporují, jiní ho považují za bláznivou chiméru, která má k realitě daleko.

Trumpovy představy vyvolaly v Grónsku i Dánsku negativní reakce. "Jsme otevřeni obchodu, ale na prodej nejsme," řekla agentuře Reuters grónská ministryně zahraničí Ane Lone Baggerová. Mluvčí dánské opoziční Lidové strany Søren Espersen kodaňskému rozhlasu řekl, že "pokud Trump takové plány skutečně spřádá, pak je to definitivní povtrzení, že se zbláznil". Bývalý dánský premiér Lars Lökke Rasmussen na twitteru označil Trumpův záměr za opožděný aprílový žert.

Reakce se objevila i na oficiálním webu grónské vlády: "Máme s USA dobrou spolupráci a považujeme (Trumpovu nabídku) za projev velkého zájmu o investice v naší zemi a o využití možností, jež nabízí. Na prodej ale Grónsko pochopitelně není."

Grónsko, kde žije 56.000 lidí, je samosprávným územím Dánského království. O většině vnitřních grónských problémů rozhodují místní úřady, zahraniční a bezpečnostní politiku ale řídí Kodaň. Trump má v září poprvé navštívit Dánsko, ale jeho poradci vylučují, že by cesta s "nákupem" souvisela.

Pro Washington má Grónsko nemalý bezpečnostní význam, poznamenal WSJ. Letitá dohoda s Dánskem dává USA prakticky neomezené právo využívat leteckou základnu Thule, která leží na grónském území 1200 kilometrů za polárním kruhem. Spojené státy úspěšně blokují snahy třetích zemí, zejména Číny, prosadit v Grónsku vlastní zájmy.

Lidem v Bílém domě není jasné, jak daleko je prezident odhodlán ve svém plánu zajít, píše WSJ. Při večeři se svými poradci nedávno prezident konstatoval, že Dánsko má problémy s dotacemi ostrova, takže Spojené státy by mohly Grónsko koupit. "Co si o tom, chlapi, myslíte? Mohlo by to fungovat?" ptal se prý Trump. Jedním z motivů je podle WSJ lákává možnost zapsat se do dějin.

Podle zdrojů agentury AP nicméně Trump svou nabídku myslel žertem. Možnost koupě nadhodil při několika setkáních s poslanci Kongresu, aby je ohromil. Ani oni ho ale nebrali vážně.

Spojené státy mají s nákupem cizích území své zkušenosti, i když poměrně dávné. V roce 1867 od carského Ruska koupily Aljašku za 7,2 milionu dolarů, což je v dnešních cenách zhruba 125 milionů (necelé tři miliardy korun). Nabídku odkoupit Grónsko předložil Washington Kodani už v roce 1946, kdy za ostrov nabízel 100 milionů dolarů (dnes 1,3 miliardy, tedy přes 30 miliard korun).

Loading...
Vstupte do diskuze (22)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hillary Clintonová napadla Sanderse. Prý je kariérista, kterého nemá nikdo…

22.01.2020 12:10 Po nedávné rozmíšce mezi americkými senátory Berniem Sandersem a Elizabeth Warrenovou, kteří patří…

Pod Trumpem se houpe židle. Senát schválil pravidla projednání impeachmentu

22.01.2020 09:50 Aktualizováno Senát amerického Kongersu dnes ráno SEČ po mnohahodinové debatě schválil organizační pravidla…

Harvey Weinstein u soudu. Začíná proces, chlípnému producentovi hrozí…

22.01.2020 07:28 Úvodními řečmi obžaloby a obhajoby dnes u newyorského soudu začíná proces s 67letým bývalým…

Americká síla taje jako led. Historik prozradil, co je příčinou

22.01.2020 00:01 NÁZOR - Americký prezident Donald Trump se neustále chvástá, že má "největší a zdaleka nejlepší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama