Trump odmítl, že je antisemita či rasista. Pokládá se za vyvoleného

Americký prezident Donald Trump odmítl obvinění z antisemitismu, které si od některých kritiků vysloužil za výroky o amerických židovských voličích Demokratické strany. Trump mimo jiné uvedl, že žádný jiný prezident USA toho neudělal pro Izrael tolik jako on.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Donald Trump
doporučujeme

Na středeční tiskové konferenci ve Washingtonu pronesl i řadu dalších kontroverzních výroků, například, že obchodní válka s Čínou měla začít už před lety, a označil se za "vyvoleného".

zdroj: YouTube

"Takže ekonomice se daří velmi, velmi dobře," řekl Trump při příchodu novinářům. Tempo růstu americké ekonomiky přitom ve druhém čtvrtletí zpomalilo na 2,1 procenta z 3,1 procenta v předchozím kvartálu.

"Jsem zodpovědný za mnoho skvělých věcí pro Izrael," řekl americký prezident na dotaz k jeho dřívějšímu výroku o amerických Židech, kteří podle něj hlasováním pro Demokratickou stranu ve volbách ukazují "buď totální nedostatek znalostí, nebo velkou neloajalitu".

"Myslím si, že volíte-li demokrata, jste velmi neloajální k židovskému lidu a jste velmi neloajální k Izraeli," dodal Trump a odmítl, že by jeho výroky byly antisemitské. Trump udělal v úřadu prezidenta několik zásadních kroků, jimiž se postavil na stranu Izraele. Například přesunul americké velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, uznal svrchovanost Izraele nad územím Golanských výšin a tvrdě postupuje vůči Íránu, který je úhlavním nepřítelem Izraele.

Poslední průzkumy volebních nálad v USA podle BBC ukazují, že většina amerických Židů hlasuje pro demokraty.

Podle agentury AP přitom nejsou Trumpovy výroky o Židech a Izraeli namířeny tolik na židovské voliče jako na konzervativní křesťany, kteří schvalují prezidentovu podporu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua mnohem více než samotní američtí Židé.

Trump ve středu před novináři také vyvracel obvinění některých kritiků, že svými kroky podporuje rasismus. "Jsem nejméně rasistický člověk, který kdy sloužil v této funkci, OK?," řekl.

K obchodní válce s Čínou uvedl, že už se "měla odehrát před lety". "Někdo to musel udělat, já jsem ten vyvolený," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA vědí, odkud vzlétly drony útočící v Arábii, tvrdí televize

17.09.2019 21:29 Spojené státy našly přesné místo v Íránu, odkud odstartovaly drony s raketami proti saúdskoarabským…

Snowden čelí žalobě z USA, stojí za ní ministerstvo spravedlnosti

17.09.2019 20:26 Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na bývalého spolupracovníka amerických…

Vyšetřování Trumpa pokračuje. Kongres si pozval šéfa jeho štábu

17.09.2019 20:10 Sněmovna reprezentantů dnes výslechem důvěrníka a volebního poradce Donalda Trumpa Coryho…

USA a Bělorusko našly společnou řeč, vztahy se vrací do normálu

17.09.2019 16:55 Spojené státy a Bělorusko se dohodly na obnově vzájemného diplomatického zastoupení na úrovni…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama