VIDEO: Usáma bin Ládin zabit: Mrtvolu ukázali. Přijdou protiútoky!

Washington - Americký prezident Barack Obama potvrdil, že vůdce teroristické sítě Usáma bin Ládin je mrtvý. Informuje o tom v pondělí televizní stanice CNN.

Přidejte svůj názor

Usáma bin Ládin
doporučujeme

Obama v mimořádném projevu v neděli krátce před půlnocí místního času uvedl, že bin Ládin byl zabit v operaci vedené Spojenými státy.

"Dnes večer mohu oznámit americkému lidu a světu, že Spojené státy provedly operaci, která zabila Usámu bin Ládina, vůdce Al-Káidy a teroristu, který je odpovědný za vraždu tisíců nevinných mužů, žen a dětí," zahájil Obama svůj mimořádný projev.
 
"Spravedlnosti bylo učiněno zadost," řekl Obama, který zdůraznil, že je to téměř deset let, kdy došlo k teroristickým útokům z 11. září.
 

(Zdroj: YouTube)

Bin Ládin byl zabit v neděli na pákistánském území, na akci se podílely i pákistánské síly. Nikdo z Američanů nebyl při operaci zabit.
 
Tělo mají v držení Američané. Nejmenovaný zdroj uvedl, že s tělem je zacházeno podle islámských zvyků a tradic.
 
O úsilí, která nakonec vedlo až k zabití bin Ládina, Obama věděl už od srpna loňského roku. Operaci vedoucí k zabití bin Ládina Obama schválil minulý týden. Podílel se na ní jen malý tým.
 
Americký prezident také varoval, že Al-Káida bude i nadále pokračovat v útocích na Spojené státy. Je proto důležité zachovat "ostražitost doma i v zahraničí".

Zároveň opakoval, podobně jako jeho předchůdce George W. Bush, že Spojené státy nejsou ve válce s islámem.
 
Obamův projev uvítaly nadšenými výkřiky stovky lidí, kteří se po prvních zprávách o smrti bin Ládina sešli před Bílým domem ve Washingtonu. Lidé také volali: "Ať žije Bush!", "USA" nebo "Yes, we can" (Obamovo volební heslo).
 
Agentura Reuters cituje vyjádření George W. Bushe, který bin Ládinovu smrt nazval "důležitým úspěchem". "Boj proti terorismu pokračuje, ale dnešní noc Amerika vyslala jasný signál: Bez ohledu na to, jak dlouho to bude trvat, spravedlnosti bude učiněno zadost," řekl Bush.
 
Usáma bin Ládin je považován za strůjce teroristických útoků na Spojené státy z 11. září 2001, při kterých zemřely téměř tři tisíce lidí. Americká vláda vypsala za informace vedoucí k dopadení bin Ládina odměnu 25 milionů dolarů. V roce 2007 byla tato částka zdvojnásobena.
 
Po bin Ládinovi Američané pátrali od roku 2001, kdy se mu podařilo uniknout v jeskynním komplexu Tora Bora na východě Afghánistánu.

 
(Zdroj: YouTube)

Bin Ládin v posledních letech promlouval k světu prostřednictvím audio nahrávek, které většinou nesly společné poselství - hrozby západním zemím a jejich občanům. Na nahrávce v roce 2006 řekl, že "slibuje, že nezemře jinak, než jako svobodný muž".


(Zdroj: YouTube)

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co tají vědci zabývající se životním prostředím? Z Washingtonu zní rázný…

19.11.2019 00:01 NÁZOR - Americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa se nemůže uchylovat k záměrnému…

Židovské osady podle USA nejsou protiprávní

18.11.2019 21:41 Židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu už podle Spojených států neporušují mezinárodní…

Nejvyšší soud v Americe pozastavil vydání Trumpových daňových záznamů

18.11.2019 19:52 Nejvyšší soud Spojených států dnes dočasně zablokoval verdikt odvolacího soudu, který nařizoval…

V nákupním středisku v Oklahomě vypukla střelba, nejméně tři mrtví

18.11.2019 18:12 Nejméně tři mrtvé si vyžádal dnešní střelecký útok v nákupním středisku v oklahomském městě Duncan.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama