CIA organizovala falešné očkování, aby našla bin Ládina

Abotabád - Americká špionážní služba CIA organizovala v pákistánském městě Abotabádu falešné očkování, aby podle DNA zjistila, zda se ve městě skrývá zakladatel Al-Káidy Usáma bin Ládin. Píše to v úterý britský deník The Guardian.

Přidejte svůj názor

Usáma bin Ládin
doporučujeme

Právě v Abotabádu americké komando v květnu dopadlo a zabilo Usámu bin Ládina. Akci předcházela tajná operace CIA, její součástí byla i "očkovací lest". Agenti najali pákistánského lékaře Šakila Afridiho , který vytvořil projekt vakcinace proti žloutence typu B. Do Abotabádu dorazil v březnu a začal tam zdarma očkovat.

Cílem léčky bylo shromáždit vzorky DNA a porovnat je s DNA sestry Usámy bin Ládina, která zemřela v Bostonu v roce 2010. Srovnáním se mělo prokázat, že ve městě jsou příbuzní bin Ládina nebo sám zakladatel teroristické sítě islamistů. CIA si tak ověřovala informaci o úkrytu bin Ládina od svého pákistánského zdroje.

Šakil Afridi během svého působení ve vesnici podplatil několik úředníků. Ti se tak na akci podíleli, aniž by věděli, že je zaměřená proti bin Ládinovi.

Není jasné, jak měl doktor při očkování získat DNA. Je možné, že zdravotní sestry dostaly pokyn, aby při podání vakcíny dostaly do injekční stříkačky malé množství krve.

Jedna ze sester, známá jako Bakhto, se při rozdělování očkovací látky dokonce dostala přímo do sídla bin Ládina. Podle některých zdrojů jí doktor, který čekal před domem, dal příruční tašku s elektronickým zařízením. Zda se akce podařila a jaké zařízení v brašně mělo být, není jasné.

Šakila Afridiho kvůli spolupráci s Američany zadržela pákistánská tajná služba ISI. "Snad každá země by zadržela člověka, který pracoval pro cizí tajnou službu," řekl jeden z vysoce postavených představitelů Pákistánu.

Spojené státy vyjednávají s Pákistánem o Šakilově propuštění. Spor o lékaře - špeha posílil napětí mezi Pákistánem a USA, píše The Guardian

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdy vzlétnou Boeingy 737 MAX? FAA neví a nic není jisté

23.05.2019 04:14 Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Dan Elwell nemá žádný harmonogram toho, kdy by…

New York nejspíš vydá Kongresu daňová přiznání Trumpa

22.05.2019 21:02 Zákonodárci amerického státu New York dnes schválili zákon, který umožní předat vybraným výborům…

Trump popírá tvrzení Pelosiové, že se snaží něco skrývat

22.05.2019 21:00 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes odmítl slova předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy…

USA mají signály o možném použití chlóru v syrské provincii Idlib

22.05.2019 19:30 Aktualizováno Spojené státy zaznamenaly známky toho, že syrské jednotky možná použily chemické zbraně. Oznámilo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama