Zemřel Wilson Greatbatch, vynálezce kardiostimulátoru

Buffalo - Americký inženýr a vynálezce kardiostimulátoru Wilson Greatbatch zemřel ve věku 92 let. Informuje o tom ve středu server BBC.

Přidejte svůj názor

371

Greatbatch skonal v úterý v Buffalu ve státě New York. Přesná příčina smrti není známa. Zeť Larry Maciariello oznámil, že zdraví jeho tchána bylo "nestálé".

V loňském roce Wilson Greatbatch oslavil 50. výročí používání svého vynálezu – kardiostimulátor byl poprvé do lidského těla voperován v roce 1960 v nemocnici v Buffalu. Sedmasedmdesátiletý pacient žil dalších 18 měsíců.

V dalším roce tým lékařů provedl 15 úspěšných operací.

Vynálezce o deset let později založil společnost Wilson Greatbatch Ltd, dnes Greatbatch Ltd, která vyrábí baterie do kardiostimulátorů.

V roce 1983 byl kardiostimulátor prohlášen jedním z deseti velkých inženýrských přínosů společnosti za 50 let. Greatbatch získal několik ocenění včetně Lemersonovy-MIT ceny za celoživotní úspěchy v roce 1996. V roce 1998 byl přijat do Síně slávy amerických vynálezců v Akronu.

V posledních letech Greatbatch pracoval na programu léčby AIDS i rozvoje nukleární fúze pomocí hélia nalezeného na Měsíci.

Témata: USA | úmrtí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kongres USA šetří možnou jadernou spolupráci USA a Saúdské Arábie

19.02.2019 18:40 Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu začala vyšetřovat zprávy o tom, že Bílý dům hodlá dodat…

Vyhrožoval bývalý poradce Trumpa soudu?

19.02.2019 18:11 Bývalý volební poradce a dlouhodobý přítel Donalda Trumpa Roger Stone se bude před soudem…

Zemřel námořník ze slavné fotky z Times Square, "Polibek" se stal symbolem…

19.02.2019 16:22 Aktualizováno Ve věku 95 let zemřel námořník George Mendonsa známý ze slavné fotografie, na které líbá zdravotní…

Šik proti Trumpovi: Stav nouze zažalovalo 16 států, USA prý uvrhl do…

19.02.2019 16:19 Aktualizováno Koalice 16 amerických států v čele s Kalifornií zažalovala rozhodnutí vlády prezidenta Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama