Dvě třetiny Američanů s HIV si nedávají pozor a infikují ostatní

Chicago - Téměř tři čtvrtiny Američanů žijících s HIV nemají nákazu pod kontrolou a zvyšují tím riziko, že zákeřným virem infikují ostatní. Vyplývá to ze zprávy amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), z níž v úterý cituje agentura AFP.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

Ve Spojených státech žije 1,2 milionu lidí s HIV. Zpráva konstatuje, že jeden z pěti infikovaných ani netuší, že má virus v těle.

Z těch, kteří to o sobě vědí, podstupuje kontinuální léčbu jen asi polovina. Ze všech infikovaných v Americe (ať už o nákaze vědí, či nikoliv) podstupuje tzv. antiretrovirální terapii 36 procent lidí a jen 28 procent má v těle takovou koncentraci viru, kterou lze označit za nízkou.

Za nízkou koncentraci HIV pokládají američtí experti méně než 50 kopií viru na milimetr krve. Užívání antiretrovirotik je přitom pro nemocné naprosto zásadní. Léky úspěšně potlačují koncentraci viru v těle u 77 procent lidí, kteří léčbu pečlivě dodržují. Studie kromě toho prokázaly, že se tímto způsobem může snížit riziko přenosu na partnera až o 96 procent.

"Krize jménem HIV v Americe ještě zdaleka není u konce," varoval Jonathan Mermin, ředitel oddělení CDC pro prevenci viru HIV a onemocnění AIDS. "Tato zpráva ukazuje, že pro zpomalení či potlačení epidemie HIV v Americe je zásadní přidat důraz na testování, péči i léčbě," řekl novinářům.

"Rozhodujícím faktorem je skutečnost, že máme nástroje k zastavení šíření HIV u individuálního pacienta, i nástroje k výraznému snížení šíření viru do okolí," poznamenal šéf CDC Thomas Frieden.

"Nejdůležitější je zvýšit podíl lidí, kteří o své nákaze vědí. Ve vědění je síla," uvedl. "Zadruhé musíme zajistit, aby lidé s HIV měli veškeré možnosti se nepřetržitě léčit," doplnil Frieden.

Ve Spojených státech zaznamenají každoročně 50 000 nových případů nákazy virem HIV. Onemocnění AIDS tam za stejné období podlehne v průměru 16 000 lidí.

Loading...
Témata: USA | hiv
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Venezuelu drtí inflace. Kuře stojí 80 tisíc, minimální mzda vzroste o 350…

15.10.2019 08:45 Venezuela kvůli obří inflaci prudce zvýší minimální mzdu. Včetně odměn by brzy mohla vrůst o více…

USA udeřily: Sankce na Turecko, Trump vyzval Erdogana k zastavení bojů s…

15.10.2019 07:17 Americký prezident Donald Trump vyzval svého tureckého kolegu Recepa Tayyipa Erdogana k okamžitému…

Trump zabředá do úzkých. Z Washingtonu znějí slova o další špinavé aféře

15.10.2019 00:01 NÁZOR - Je stále jasnější, že podezřelé praktiky amerického prezidenta Donalda Trumpa na Ukrajině…

Masakr policistů v Mexiku. Drogový kartel zabil 14 strážců zákona

14.10.2019 19:49 Čtrnáct policistů zabili podle všeho členové obávaného drogového kartelu ve státě Michoacán,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama