Těhotné ženy uvidí plod ještě před potratem, nařizuje zákon

Virginia - Guvernér amerického státu Virginie, republikán Bob McDonnel, ve středu podepsal zákon, podle kterého ženy před potratem musí podstoupit vyšetření ultrazvukem. Píše to ve čtvrtek webový portál stanice CBS.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

Cílem zákona je odradit ženy od interrupce. Odpůrci potratů počítají s tím, že žena, která na ultrazvuku uvidí plod, si potrat rozmyslí.

"Díky zákonu budou mít ženy více informací, které jim pomohou se rozhodnout, zda chtějí opravdu podstoupit potrat," prohlásil McDonnel, který je odpůrcem potratů. "Tento zákon není právní úpravou možnosti ženy rozhodnout se pro interrupci. Staví však Virginii do jedné řady s dalšími 23 státy, které požadují, aby ženy před interrupcí podstoupily vyšetření ultrazvukem," upozornil guvernér.

Nový zákon bude platit 1. července.

Původní verze zákona požadovala, aby byly ženy vyšetřeny transvaginálním ultrazvukem. To však vyvolalo vlnu nesouhlasu veřejnosti. Odpůrci tvrdili, že transvaginální ultrazvuk je není z lékařského hlediska nezbytný a je "fyzicky invazivní". Minulý týden proto dolní komora virginského parlamentu odsouhlasila, že ženy mohou odmítnout transvaginální ultrazvuk a podstoupit místo toho vyšetření obyčejným ultrazvukem, který však poskytuje v raném stádiu těhotenství podstatně méně informací.

S novým zákonem nesouhlasí demokraté, podle nichž porušuje soukromí a zostuzuje ženy, které se z různých důvodů rozhodnou pro potrat.

Zdravotnická organizace NARAL obvinila McDonnela z "bezpříkladného narušení soukromí a z nepřijatelného vládního vpádu do ordinací lékařů a obývacích pokojů žen ve Virginii".

Republikáni se brání tím, že nový zákon naopak ženám pomůže při jejich rozhodování. "Ultrazvuk je pro lékaře důležitý, když zkoumají zdravotní stav nenarozených dětí. Ženy zvažující potrat by měly být informovány o stavu svých dětí, což jim tento zákon umožňuje," řekl Tony Perkins, prezident křesťanské organizace Rada pro rodinný výzkum.

Témata: potraty
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se nebrání zveřejnění obsahu Muellerovy zprávy

20.03.2019 19:40 Americký prezident Donald Trump nenamítá nic proti tomu, aby se americká veřejnost seznámila s…

Policisté v New Yorku dopadli vandala, v metru nastražili kuriózní past

20.03.2019 14:50 Díky falešné zdi dopadli newyorští policisté vandala, který v metru zanechával nápisy Love Trump …

Trump a Bolsonaro prý chtějí vytvořit velkou brazilsko-americkou alianci

20.03.2019 10:44 Brazilský prezident Jair Bolsonoro a americký prezident Donald Trump si jsou v mnoha ohledech…

Přijde Maduro o armádu? Parlament dal důstojníkům záruky, opustí-li…

20.03.2019 10:13 Venezuelský parlament schválil dokument, který zaručí důstojníkům tamní armády stejné postavení i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama