Dělostřelci poslali bludnou "loď duchů" ke dnu

Seattle - Americká pobřežní stráž střelbou z děla potopila loď, která po loňské tsunami doputovala z Japonska ke břehům Severní Ameriky. Informuje o tom v pátek webový portál stanice BBC.

Přidejte svůj názor

Loď Rjú-Un Maru zmizela na ostrově Hokkaidó loni v březnu poté, co ostrov zasáhla vlna tsunami. Před dvěma týdny jí kanadská pobřežní stráž spatřila u pobřeží provincie Britská Kolumbie.

Kanaďané nejprve chtěli plavidlo vylovit. Později se ale ukázalo, že rybářská loď Bernice C, která v oblasti operuje, japonský vrak neutáhne.

"Loď duchů" se během ničivé vlny tsunami utrhla z přístavu v prefektuře Aomori a celý rok bloudila po moři. Neměla však světla a představovala nebezpečí pro lodní dopravu. Do věci se proto vložili Američané, kteří usoudili, že vytáhnout loď na pevninu by bylo moc nákladné. Plavidlo bylo navíc příliš nestabilní na to, aby mohli na jeho palubu někoho vyslat.

Loď Rjú-Un Maru proto americká pobřežní stráž rozstřílela malým kanonem a potopila. Dělostřelecká loď Anacapa vyrazila k vraku již středu odpoledne.

Rjú-Un Maru byla potopena 240 kilometrů od Aljašky. Od svého domovského kotviště tak už urazila přes 5500 kilometrů. V dopravním koridoru na pomezí amerických a kanadských vod se pohybuje rychlostí 1 kilometr v hodině.

Plavidlo, které má v nádržích kolem 8 000 litrů nafty, bylo jedním z prvních pozůstatků japonské tsunami u amerických břehů. Dá se ale očekávat, že voda v nejbližší době přinese další trosky.

Po loňské katastrofě plují Tichým oceánem tuny odpadků, které představují značnou ekologickou zátěž. Může trvat až několik let, než dorazí k pobřeží nebo se přiřadí k tzv. pacifickým pásům odpadků, které vznikají působením mořských proudů.

Silné zemětřesení následované vlnou tsunami zasáhlo Japonsko 11. března 2011.

Témata: vraky lodí | střelba
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump vyhlásil stav nouze, aby mohl postavit zeď. Čeká se smršť žalob

15.02.2019 22:45 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes oficiálně vyhlásil stav nouze na jižní hranici Spojených států…

Američané se bouří proti Trumpovi. Stav nouze většinu vytočil

15.02.2019 22:44 Se záměrem prezidenta USA Donalda Trumpa vyhlásit kvůli stavbě zdi na hranicích s Mexikem stav…

Spojené státy chtějí snížit počet členů WTO s výhodami

15.02.2019 22:27 Spojené státy dnes navrhly reformu Světové obchodní organizace (WTO), která by snížila počet zemí,…

Veřejně odsuzují, tajně spolupracují? USA prý potají jednaly s Venezuelou

15.02.2019 18:25 Americká vláda letos v lednu dvakrát tajně jednala v New Yorku s venezuelským ministrem zahraničí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama