VIDEO Soukromá loď míří k ISS! Startuje nová éra dobývání kosmu

Mys Caneveral - Dnes v noci úspěšně odstartovala z floridského Mysu Caneveral zásobovací vesmírná loď Dragon soukromé americké společnosti Space X. Jejím cílem je doletět k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), spojit se s ní a doručit životně důležité zásoby. Jedná se o průlom v dobývání vesmíru: Na obdobnou misi totiž poprvé startuje soukromé nevládní plavidlo. Informuje server BBC.

Vesmírná loď Dragon startuje
doporučujeme

Automaticky pilotovaný Dragon nese šestičlenné posádce obývající ISS na 400 kilogramů jídla, ošacení, přístrojů a náhradních dílů. Se stanicí by se zásobovací modul měl spojit ve středu.

Jde o první z desítky zásobovacích letů, které si americká NASA u soukromé společnosti Space X objednala. Výše kontraktu dosahuje 1,6 miliardy dolarů. Start a dosavadní let probíhají bez sebemenších potíží, dodává server CNN.Podle Space X je současná mise pouze začátkem jejích dalších plánů na dobývání vesmíru. Společnost hodlá po roce 2015 využít modifikovanou loď Dragon k pilotovaným letům k ISS, kam by mohla dopravovat až 7 astronautů. O tři roky později by pak plavidlo mělo začít přepravovat vybavení na povrch Marsu.

Dragon by totiž měl posloužit jako základní dopravní prostředek pro ambiciózní program Mars One, jehož cílem je v roce 2023 vysadit na povrch Marsu skupinu lidských osadníků, kteří by tam založili kolonii. Projekt však počítá, že se astronauti na Zemi již nevrátí a na cizí planetě stráví zbytek svého života.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA mají poprvé přes 90 tisíc nakažených za den. Trump pořádá …

30.10.2020 16:25 Aktualizováno Ve Spojených státech poprvé od počátku epidemie covidu-19 zaznamenali více než 90.000 potvrzených…

Volby USA: Už hlasovalo přes 80 milionů lidí, může nastat "červený přelud"…

30.10.2020 11:54 Nadcházející víkend bude poslední před oficiálním termínem amerických prezidentských voleb v úterý…

Španělsko bude mít velvyslance v Bolívii, vztahy s Venezuelou se naopak…

30.10.2020 10:02 Španělsko ohlásilo normalizaci diplomatických vztahů s Bolívií. Informuje o tom dnes španělská…

Předčasně se volí i v Pensylvánii, klíčovém volebním státě v USA

30.10.2020 09:15 Do prezidentských voleb ve Spojených státech sice zbývají ještě čtyři dny, lidé na mnoha místech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama