"Mamutí bouře" v USA: Obří evakuace New Yorku! Zavřou se školy, život se zastaví

Washington - Mocný hurikán Sandy se dnes přiblížil k východnímu pobřeží Spojených států, kam se posouvá z Karibské oblasti, kde usmrtil téměř 60 lidí. Meteorologové v USA opakovaně varují před "mamutí" smrští, která může zasáhnout velká města na atlantickém pobřeží přívaly deště a sněhu a ochromit jejich infrastrukturu prudkým větrem. V New Yorku se dnes večer místního času kvůli očekávané bouři zastaví veškerá městská hromadná doprava, výrazná omezení už pociťuje i letecké spojení s východem USA.

Hurikán

Kritickým okamžikem bude kontakt tropického hurikánu s dvěma silnými zimními bouřemi. Podle expertů na síle bouří už příliš nezáleží; považují za jisté, že řídký jev, kdy se sloučí tři dramatické povětrnostní jevy, způsobí chaos v rozsáhlé oblasti od východních břehů Atlantiku až po Velká jezera. "Nejde jen o samotné pobřeží, ohrožen je velký region ve vnitrozemí," řekl agentuře AP Craig Fugate, šéf Federální agentury pro mimořádné situace.

New York se připravuje na obří bouři

Newyorský Guvernér Andrew Cuomo oznámil, že během dnešního večera bude postupně zastaven provoz městské veřejné dopravy. Nepojedou městské a příměstské vlaky, zastaví se metro, zrušeny byly autobusové spoje.

"Když se bouře obrátí a zmizí, bude to skvělé. Opravdu skvělé. Když ale ne, musíme na ni být připraveni," řekl Cuomo na tiskové konferenci.

Metro přestane fungovat od dnešní sedmé hodiny večerní místního času (o půlnoci SEČ), stejně jako newyorské železniční linky spojující město s Long Islandem a okresy na severu. Autobusové linky budou pozastaveny během dvou dalších hodin. Doprava bude obnovena zhruba dvanáct hodin poté, co bouře odezní.

Stovky letů bylo zrušeno

Podle agentury AFP už nyní bouře výrazně komplikuje newyorskou leteckou dopravu. Zrušeny byly stovky letů z newyorských letišť, ale i z jiných míst na východním pobřeží. Společnost Air France zrušila všechny pondělní lety do New Yorku a Washingtonu, stovky dalších letů byly zrušeny na amerických vnitrostátních linkách. Newyorská letiště mají během dnešního dne nicméně zůstat otevřena.

Server FlightAware.com oznámil, že během dneška bylo zrušeno přes 700 letů, v pondělí pak dalších 2500.


Zdroj: YouTube

Evakuace v New Yorku: 375.000 lidí


Newyorský starosta Michael Bloomberg dnes nařídil evakuaci 375.000 lidí z oblastí města ohrožených blížícím se hurikánem Sandy. Místní školy budou od pondělí uzavřeny. Panují obavy, že bouře bude patřit k nejničivějším za posledních několik desítek let.

"Je to velká a nebezpečná bouře," zdůvodnil Bloomberg své rozhodnutí na svolané tiskové konferenci. Povinná evakuace se týká všech zátopových oblastí, takzvané zóny A, což je většina pobřeží, a to od čtvrti City Island po Coney Island a Battery Park City.

Bouře, která přinese do USA první dešťové kapky již dnes večer, má výrazně ovlivňovat počasí na severovýchodním pobřeží od pondělí a od úterý by na pevninu měla udeřit plnou silou. Oblast zalijí vydatné deště, očekává se i husté sněžení a bičovat ji bude i silná vichřice.

Vyhlašen stav ohrožení

Guvernéři východoamerických států od Severní Karolíny po Connecticut vyhlásili stav ohrožení. V Delawaru byla nařízena evakuace pobřežních obcí. V New Jersey se stovky rodin začaly stěhovat do vnitrozemí, známá pobřežní kasina se uzavřela. Osiří hlavní hráčské centrum na východním pobřeží Atlantic City, odkud bude během dneška evakuováno na 30.000 lidí. Obyvatelé šesti států byli oficiálně upozorněni, že lze očekávat několikadenní výpadky proudu.

V Severní Karolíně už dnes očekávají prudké deště. K severnějším pobřežním státům se má živel přiblížit v pondělí večer místního času (v úterý nad ránem SEČ). Dnes se síla větru v centru hurikánu Sandy pohybuje kolem 120 kilometrů za hodinu a v nejbližších dnech se příliš nezmění.

Kandidáti na amerického prezidenta Mitt Romney i Barack Obama kvůli blížícímu se hurikánu Sandy mění naplánovaný průběh předvolební kampaně. Oba zrušili naplánované akce ve východním státě Virginie. Panují obavy, že případné výpadky proudu způsobené hurikánem naruší předčasné hlasování, které umožňuje většina států USA.

Podle Jeffa Masterse, šéfa privátní meteorologické služby Weather Underground, by očekávaná bouře mohla svými následky překonat zatím nejhorší hurikán, který kdy napadl východní pobřeží USA. Bylo to v roce 1938, kdy se bouře s přezdívkou Long Island Express přehnala přes severovýchod USA a zabila 800 lidí. Napadlo tehdy 60 centimetrů sněhu.

Na americkém venkově se mezitím mobilizuje Národní garda a týmy místních záchranářů. Připravují vozidla pro čištění zavalených komunikací a generátory elektřiny, zásobují se vodou a potravinami, pytlují písek.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Související:

Právě se děje

reklama